Qualcomm zaprezentował dwa nowe procesory. Oto Snapdragon 450 oraz Wear 1200 - Tabletowo.pl

Qualcomm zaprezentował dwa nowe procesory. Oto Snapdragon 450 oraz Wear 1200

Dołącz do dyskusji 0

Qualcomm w Szanghaju właśnie zaprezentował kilka nowości. Jedną z nich są przełomowe ultradźwiękowe czytniki linii papilarnych, ale pokazano też dwa nowe procesory. Pierwszy został stworzony z myślą o budżetowych telefonach, a drugi o smartwatchach. Poznajcie układy Snapdragon 450 oraz Wear 1200.

Snapdragon 450 – nowe tchnienie w budżetowe konstrukcje

Linia Snapdragon 400 została spopularyzowana w 2013 roku przez Motorolę Moto G. Pojawienie się 4 rdzeni w taniej konstrukcji zainteresowało wiele osób, co w połączeniu ze świetną optymalizacją systemową dało bardzo dobre wyniki. Qualcomm właśnie zaprezentował już kolejną generację tych procesorów, który w porównaniu do poprzednika – Snapdragona 435 – daje wiele nowych możliwości.

Co ma charakteryzować tę jednostkę? Przede wszystkim niski pobór energii połączony z dużą – jak na tę półkę cenową – wydajnością. Zacznijmy od początku. Qualcomm Snapdragon 450 został stworzony w 14 nm procesie technologicznym (dokładnie ten sam, co przy Snapdragonie 625), co ma się przełożyć na zauważalnie mniejszą konsumpcję energii przez sam chipset.

Tabletowo.pl Qualcomm zaprezentował dwa nowe procesory. Oto Snapdragon 450 oraz Wear 1200 Nowości Qualcomm Smartfony Wearable

Snapdragon 450

Procesor ten został zbudowany z 8 rdzeni Cortex-A53 o taktowaniu maksymalnym 1,8 GHz. Ulepszeniu także uległ układ graficzny. Teraz mamy do czynienia z Adreno 506, który w porównaniu do poprzednika, Adreno 505, ma być nawet o 25% wydajniejszy. Do Adreno 506 dodano także obsługę Vulkan oraz DirectX 12.

Co dają użytkownikowi – oprócz wzrostu wydajności – te nowości? Po pierwsze, Snapdragon 450 potrafi obsłużyć technologię dwóch kamer, które mają maksymalnie po 13 Mpix (dla przykładu w Huawei P9 znajdziemy dwie po 12 Mpix). Po drugie, nowy procesor obsługuje technologię szybkiego ładowania Quick Charge 3.0 i szybki przesył danych dzięki USB 3.0. Ulepszono także możliwości LTE, bowiem od teraz – dzięki obsłudze Qualcomm X9 LTE – maksymalna prędkość pobierania to aż 300 MB/s. Nie zapomnijmy także o tym, że telefony, które będą bazować na tym procesorze będą mogły mieć wyświetlacz o rozdzielczości Full HD, a także polepszy się jakość nagrywanego wideo – od teraz będzie można nagrywać w 1080p przy 60 klatkach na sekundę.

Tabletowo.pl Qualcomm zaprezentował dwa nowe procesory. Oto Snapdragon 450 oraz Wear 1200 Nowości Qualcomm Smartfony Wearable

Snapdragon 450

Kiedy na rynku pojawią się telefony z tym układem? Już w 3 kwartale tego roku powinny zostać zaprezentowane pierwsze urządzenia, które znajdą swoje miejsce na półkach sklepowych w końcówce tego roku – możliwe, że tuż przed Świętami Bożego Narodzenia :).

Qualcomm Wear 1200 – obsługa LTE i małe zużycie energii

Kolejnym, nowym procesorem, który zaprezentował Qualcomm jest Wear 1200. Został on stworzony z myślą o tanich urządzeniach noszonych, takich jak smartbandy, czy budżetowe smartwatch’e, a także urządzenia sprawdzające funkcje życiowe u zwierząt, dzieci i osób starszych. Co go charakteryzuje? Przede wszystkim jest mniejszy od poprzednika (Wear 1100) niemalże o połowę, jednocześnie obsługując LTE.

No właśnie – Wear 1200 obsługuje LTE kategorii M1 oraz NB1, dzięki czemu modem będzie mógł się połączyć z siecią przy jednoczesnym jak najniższym zużyciu energii. Chodziło głównie o zastosowanie procesora w urządzeniach Internetu Rzeczy (IoT). Nie zabrakło także obsługi Bluetooth 4.2, WiFi, GPS (i podobnych typu GLONASS i Galileo).

Tabletowo.pl Qualcomm zaprezentował dwa nowe procesory. Oto Snapdragon 450 oraz Wear 1200 Nowości Qualcomm Smartfony Wearable

Wear 1200

Sam chipset przetwarza dane dzięki jednemu rdzeniowi Cortex A7 o maksymalnym taktowaniu 1,3 GHz. Qualcomm Wear 1200 nie został stworzony z myślą o przewróceniu rynku technologii noszonej do góry nogami, ale jest potrzebnym wypełnieniem i budżetowym rozwiązaniem, którego wiele producentów może potrzebować.

Źródło: AndroidCentral, AndroidPolice, Qualcomm CNBC (zdjęcie wyróżniające)

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Mediaexpert - ferie z super cenami!
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona