Qualcomm szykuje dwa procesory, które będą napędzać budżetowe smartfony z Androidem Go - Tabletowo.pl

Qualcomm szykuje dwa procesory, które będą napędzać budżetowe smartfony z Androidem Go

Dołącz do dyskusji 0

Smartfony z systemem Android Oreo (Go Edition) na pokładzie w ogromnej większości napędzane są przez procesory MediaTeka (zob. Nokia 1, Alcatel 1x, Huawei Y3 2018). Bodajże jedynym wyjątkiem jest ZTE Tempo Go ze Snapdragonem 210. Qualcomm podobno jednak opracowuje nowe procesory do tego typu urządzeń (modele Snapdragon 429 i Snapdragon 439), chociaż – co ciekawe – mogą one pojawić się również w sprzętach z wyższych półek.

Smartfony z systemem Android (Go Edition) na pokładzie nie potrzebują nie wiadomo jak dużo mocy, gdyż zostały stworzone z myślą o niezbyt wymagających użytkownikach, który nie będą instalować ciężkich i zasobożernych aplikacji. Nie można jednak zaprzeczyć, że Snapdragon 210 jest już archaicznym procesorem, bowiem bazuje na przestarzałych rdzeniach ARM Cortex-A7 (w przeciwieństwie do budżetowych MediaTeków, wykorzystujących rdzenie ARM Cortex-A53).

Całkiem zrozumiałym z punktu widzenia producenta posunięciem wydaje się w takiej sytuacji sięgnięcie właśnie po jeden z procesorów Tajwańczyków. Qualcomm najwyraźniej nie chce jednak oddać walkowerem tego segmentu. Szczególnie, że może on być bardzo dochodowy, gdyż budżetowe smartfony z systemem Android (Go Edition) na pokładzie mogą cieszyć się sporą popularnością na rynkach rozwijających się (Indie, Afryka, Ameryka Łacińska). Amerykanom mogłoby więc przejść sporo kasy koło nosa.

Jak donosi dobrze zorientowany w planach wydawniczych największych producentów Roland Quandt, Qualcomm przygotowuje dwa nowe procesory – Snapdragon 429 i Snapdragon 439 – które miałyby trafić do smartfonów z Android Oreo (Go Edition) na pokładzie. Co ciekawe, istnieją jednak szanse, że będą one napędzać również urządzenia z wyższych półek cenowych.

Wydaje się to całkiem prawdopodobne, gdyż Snapdragon 439 zapowiada się na bardzo dobry układ. Jak bowiem informuje Roland Quandt, ma się on składać z ośmiu rdzeni ARM Cortex-A53 i powstawać przy wykorzystaniu 14-nm procesu technologicznego, jak m.in. Snapdragon 625 i Snapdragon 450. Na temat Snapdragona 429 nie wiadomo natomiast nic.

Muszę przyznać, że jeżeli Snapdragon 439 faktycznie ma mieć taką specyfikację, jak napisałem powyżej i rzeczywiście trafi do smartfonów z systemem Android (Go Edition) na pokładzie, to będą one prawdziwymi petardami. O ile producenci nie zduszą potencjału procesora, zestawiając go z 1 GB RAM. Mimo wszystko, tego typu urządzenia mogą dzięki niemu stać się naprawdę porządnymi budżetowcami, a nie tanimi „biedafonami”.

Źródło: @rquandt dzięki xda-developers

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Mediaexpert - przeceny!
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona