Qualcomm twierdzi, że gesty z iPhone’ów były skopiowane z 20-letniego PDA i pozywa Apple do sądu | Tabletowo.pl

Qualcomm twierdzi, że gesty z iPhone’ów były skopiowane z 20-letniego PDA i pozywa Apple do sądu

Dołącz do dyskusji 0

Wielu użytkowników iPhone’ów i smartfonów z Androidem pewnie nawet nie ma pojęcia, czym był Palm Pre, ale możliwe, że w roli nauczyciela wystąpi Qualcomm. Ma on prawa do technologii wykorzystanej w tym dotykowym telefonie oraz do systemu Palm webOS, który był na nim zainstalowany. Niektóre gesty z iPhone’a X wyglądają jak żywcem z niego wyjęte. To co? Trzeba szykować pozew o bezprawne wykorzystanie patentu!

Apple i Qualcomm toczą skomplikowaną wojnę patentową, związaną z używaniem w modemach iPhone’ów konkretnych rozwiązań dotyczących łączności. Nie działa to tylko w jedną stronę – również gigant z Cupertino wysuwa przeciwko Qualcommowi zarzuty, że wykorzystuje w Snapdragonach technologie, które Apple opatentowało już dawno temu.

Producent platform mobilnych nie pozostaje dłużny „jabłkowemu” koncernowi i wytacza ciężkie działa. Wątpliwości dotyczą bezprawnego wykorzystania gestów w iPhone’ach 7, 8 i iPhonie X. Qualcomm twierdzi, że Apple skopiowało elementy systemu Palm OS, który po raz pierwszy zaprezentowano w 1996 roku.

„Wszystkie innowacje Palm – które jest własnością firmy Qualcomm – znacznie poprawiły funkcjonalność urządzeń mobilnych i komfort ich użytkowania, a wszystkie są używane w produktach Apple bez licencji czy zezwolenia”

Dawni użytkownicy Palm Pre są w stanie szybko wychwycić, które z gestów charakterystycznych dla Palm webOS znalazły się w apple’owskim iOS. Całkiem dobrze widać to na przykładzie poniższego filmu, w którym pod głos Tima Cooka z konferencji dotyczącej iPhone’a X, podłożono prezentację gestów z Palm Pre.

Każdy producent kopiuje każdego, a w branży mobilnej jest to widoczne chyba bardziej niż gdziekolwiek indziej. Ciekawe, czy Qualcomm coś wskóra swoimi zarzutami dotyczącymi wykorzystywanych w systemie Apple gestów znanych z Palm OS . Nie wydaje mi się, ale i tak ciekawi mnie finał tej historii.

O ile oczywiście do niego dojdzie, bo nie wiem, czy ta wojna o patenty kiedykolwiek się skończy.

źródło: BGR

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona