Qualcomm naśmiewa się z Mediateka – lepsze mocniejsze rdzenie, niż ich ilość 21

Qualcomm naśmiewa się z Mediateka – lepsze mocniejsze rdzenie, niż ich ilość

Trudno nie zgodzić się z Qualcommem. Pewnie nie raz zauważyliście, że ilość rdzeni niekoniecznie przekłada się na oczekiwaną wydajność. Problemem po prostu są same aplikacje, które nie są przygotowywane na dużą ilość wątków. Z tego powodu Qualcomm przygotował filmik prezentujący tę zależność.

Na samym początku pozwolę sobie wstawić wideo przygotowane przez Qualcomma:

Wiem jak elektryzująco działa informacja o ilości rdzeni procesora w tablecie. Ale osobiście też wiem, jak często zdarza się, że nie dają one takiego wzrostu wydajności, jaki powinny teoretycznie dawać. Na filmie właśnie pokazano, że tak naprawdę 17 z 20 najpopularniejszych aplikacji nie korzysta z więcej niż dwóch rdzeni. Z tego powodu producenci procesorów powinni tworzyć mocne rdzenie, zamiast dokładać kolejne jak robi to Mediatek, który chwali się pierwszym prawdziwie 8-rdzeniowym układem.

Ponadto Qualcomm zaznacza, że jego nowe procesory są o 170% szybsze od poprzedniej serii – i to bez zwiększania liczby rdzeni.

Qualcomm naśmiewa się z Mediateka – lepsze mocniejsze rdzenie, niż ich ilość 22

Ze swojej strony chciałbym dodać, że nie dziwi mnie taki stan rzeczy. Tworzenie zaawansowanych programów w wielu wątkach zabiera dużo więcej czasu – a jeśli aplikacja działa na mniejszej ilości… to po co utrudniać sobie życie, skoro w tym czasie może powstawać kolejny projekt. Z drugiej strony producentom łatwiej dokładać rdzenie – i kółko się zamyka.

źródło: YouTube