Qualcomm goni… czy jest goniony? | Tabletowo.pl

Qualcomm goni… czy jest goniony?

Dołącz do dyskusji 0

Kilka dni temu na Tabletowo.pl pisaliśmy o nowych procesorach AMD Mullins oraz Beema, następnie w odpowiedzi Intel przedstawił układy Cherry Trail i ich możliwości… Nie minął tydzień, a trzeci z wielkich graczy na rynku mobilnych procesorów pokazał swoje nowości.

Firma Qualcomm zawojowała świat modelami Snapdragon (chyba aktualnie najbardziej rozpoznawalny obok Rockchipa,Samsunga i Nvidii  dostawca  chipów dla tabletów) a teraz pokazuje nam model 805 i zapowiada kilka nowych technologii. Snapdragon 805  jest ewidentnie odpowiedzią na premiery AMD i Intela, ale najważniejszą cecha nowego procesora ma być zwiększona moc graficzna. Na ten temat mozna na stronie producenta przeczytać najwięcej: szybkie przechwytywanie i przetwarzanie obrazu HD, obróbka grafiki, lepsze dostosowanie do nowych, wymagających gier, wreszcie pierwszy na świecie procesor mobilny z przepustowością ISP (procesor sygnału obrazu ) 1 Gpixel/sekundę. Ma to umożliwić robienie lepszych zdjęć sportowych (w ruchu) i złych warunkach oświetleniowych , a także znacznie wyraźniejszych i kolorowych filmów. Nowe GPU – Adreno 420GP ma dostarczyć jeszcze lepszych wrażeń w grach i filmach, a także umożliwić wyświetlanie obrazu 4K na dużym ekranie, wspiera efekty teslacji i szybkie przetwarzanie geometryczne. W tych zastosowaniach producent wyliczył wzrost w stosunku do poprzedniej generacji aż o 40% (swoją drogą na osobne omówienie nadaje się temat, jak producenci wyliczają te procenty i na ile rzeczywiste są takie obliczenia). Gwoli techniki garść danych: Snapdragon 805 ma cztery rdzenie Krait 450 (taktowanych 2,5 GHz zegarem), maksymalna przepustowość pamięci to 25,6 GB/s, zintegrowany modem nowej generacji Gobi MDM9x25  lub 9×35 (obsługa LTE pasma 4 i 6, WiFi ac, WiDi, BT 4.0), który pozwoli na strumieniowanie 4K. Nowy modem poprawi zasięg BT i WiFi oraz zapewni lepszą czytelność sygnału (czytaj: tablet zobaczy router także w drugim pokoju:-)). Ten modem ma także możliwość przełączania się miedzy dwoma systemami sygnału (TDD i FDD – ważne raczej dla smartfonów). Dzięki wykonaniu chipa w technologii 20 nm możliwe było zmniejszenie zapotrzebowania na energię aż o 20%.

No i jeszcze dostępność: cytuję ze strony Qualcomm.com: „dostępny dla urządzeń komercyjnych w pierwszej połowie 2014 roku”.

Hmmm… pierwsza połowa 2014 to będzie gorące 6 miesięcy. Oprócz AMD, Intela i Qualcomma swoje nowości zapowiedziała Nvidia (Tegra 5) i Samsung (Exynos 6).

za: qualcomm.com

oiot.pl, czyli wszystko co chciałbyś wiedzieć o Internecie Rzeczy
– nowy serwis Tabletowo o Internecie Rzeczy. Sprawdź!

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona