Qualcomm 205 – mobilna platforma Qualcomma dla budżetowych telefonów | Tabletowo.pl

Qualcomm 205 – mobilna platforma Qualcomma dla budżetowych telefonów

Dołącz do dyskusji 0

Qualcomm zaprezentował nowy procesor mobilny dla telefonów podstawowej klasy podczas konferencji w New Delhi. Mobilna platforma (bo tak teraz Qualcomm każe określać swoje układy) o oznaczeniu 205, ma wnieść łączność 4G do smartfonów z niskiej półki cenowej, aby nadążyć za zmianami standardów telekomunikacyjnych na rynkach wschodzących.

Nowy chip wyposażono w modem LTE kategorii 4. z możliwością pobierania danych 150 Mb/s. i wysyłania 50 Mb/s., i wsparciem dla dualSIM. Procesor poradzi sobie również z Bluetooth 4.1, WiFi 802.11 b/g/n, ANT+ i radiem FM.

Jednak w przeciwieństwie do Snapdragonów, których nazwa kojarzy się z wysoką wydajnością, 205-tka została zaprojektowana głównie z myślą o wyciśnięciu maksimum mocy przy jak najniższych kosztach jej uzyskania. Dlatego Qualcomm 205 ma dwa rdzenie procesora, taktowane z częstotliwością 1,1 GHz oraz współpracuje z chipem graficznym Adreno, który jest w stanie obsłużyć wyświetlacze o rozdzielczości tylko 480p w 60 kl/s.

Mimo to, Qualcomm uważa, że mobilna platforma jest w stanie pociągnąć „oparty na Linuksie system operacyjny”, co w praktyce pewnie oznacza Androida. Firma zapewnia też, że procesor będzie potrafił zapewnić przeciętnemu urządzeniu do 34 dni czuwania, 16 godzin rozmów głosowych i 80 godzin odtwarzania muzyki. Dane te dotyczą zapewne „zwykłych” telefonów, w których 205 Mobile Platform również ma być montowany.

Celem istnienia chipu jest umożliwienie użytkownikom urządzeń mobilnych w krajach rozwijających się migrację ze standardów 2G, 2,5G i 3G do 4G. Według badań przeprowadzanych przez IDC, zwykłe telefony komórkowe cieszą się tam sporą popularnością. Na przykład w Indiach nadal są bardziej powszechne w użyciu niż smartfony – stanowią 56% rynku urządzeń mobilnych. Podobnie jest w Wietnamie, gdzie tzw. feature-phone’y to 49 procent całości. Jednak oczekuje się, że wraz z upowszechnieniem internetu 4G, wymagania użytkowników będą rosnąć. Powinna się też zwiększyć liczba właścicieli smartfonów. Qualcomm chce nowym procesorem przyśpieszyć ten proces, tak by producenci byli bardziej skłonni budować urządzenia obsługujące sieci 4G, w przystępnych cenach.

Oczekuje się, że Qualcomm 205 trafi do pierwszych sprzętów w drugim kwartale 2017 roku.

źródło: AndroidAuthority

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona