Librem 5

To się dzieje naprawdę. Purism zbiera pieniądze na produkcję Librem 5 – smartfona z „prawdziwym” Linuxem

Choć na rynku rządzą aktualnie Android i iOS, to co jakiś czas pojawiają się śmiałkowie, którzy chcieliby zmienić ten stan rzeczy. Jednym z nich jest Purism, który rozpoczął właśnie akcję zbierania funduszy na Librem 5, czyli smartfona z „prawdziwym” Linuxem.

Librem 5 ma być skierowany głównie do tych użytkowników, którzy szczególnie cenią sobie prywatność – a przynajmniej tak można wywnioskować z grafik i filmu reklamowego. Warto dodać, że Purism chwali się, iż urządzenie nie będzie pracować ani na Androidzie, ani na iOS, a na PureOS z GNOME lub na każdym innym systemie typu GNU/Linux. Firma przygotowała nawet specjalną tabelkę, gdzie wyjaśnia, dlaczego prawdziwy Linux jest lepszy. Oczywiście wszystkie cechy dotyczą bezpieczeństwa w sieci.

Co ma PureOS, a czego nie Android i iOS

Ostateczna specyfikacja Librem 5 nie jest znana – na oficjalnej stronie projektu zaznaczono bowiem, że może ona w międzyczasie ulec zmianie. Aktualnie znajduje się tam informacja, że w urządzeniu znajdziemy wyświetlacz o przekątnej 5 cali oraz procesor i.MX6 lub i.MX8, który współpracować będzie z grafiką Vivante. Na pokładzie znajdzie się także 3 GB LPDDR3 RAM, 32 GB pamięci wbudowanej z możliwością rozszerzenia przy pomocy karty microSD, port USB Typu C oraz 3,5 mm złącze słuchawkowe.

Librem 5

Purism chwali się też, że smartfon ma bazować w większości na darmowym oprogramowaniu, które jest już dostępne na komputery z Linuxem. Jednak w razie potrzeby użytkownik będzie mógł skorzystać ze wsparcia dla programów HTML5 (które mają być dostępne przez przeglądarkę internetową). Oczywiście nie zabrakło czegoś, co już znamy z Ubuntu Touch, a mianowicie możliwości zamiany urządzenia w „pełnoprawny” komputer.

Jesteście zainteresowani superbezpiecznym telefonem? Nie ma problemu – wystarczy, że w ciągu najbliższych 60 dni wpłacicie na konto firmy 599 dolarów (>oficjalna strona projektu<), a przy sprzyjającym szczęściu swój egzemplarz dostaniecie na początku 2019 roku. O ile plan się w ogóle powiedzie, bowiem Purism chce zebrać aż półtora miliona dolarów. A to ogromna kwota jak na niszowy produkt.

Polecamy również:

https://www.tabletowo.pl/2017/08/12/z-odrobina-szczescia-prawdziwy-linux-na-smartfony-moze-byc-strzalem-w-dziesiatke/

Źródło: OMG!Ubuntu, puri.sm