Google nie zamierza dodać przyspieszenia sprzętowego do Chrome’a w systemach Linux, ale jest pewien sposób, by je mieć

Chromium oraz jego wzbogacona inna odsłona – Google Chrome – to jedne z najpopularniejszych przeglądarek internetowych. Choć linuksowe wersje tych programów nie odbiegają funkcjonalnością od odpowiedników na Windowsie, to jest jeden element, którego można się przyczepić. Otóż Chrome oraz Chromium w systemach typu Linux nie obsługują akceleracji sprzętowej i prawdopodobnie takiej funkcji nie dostaną.

Po co w ogóle jest przyspieszenie sprzętowe?

Przyspieszenie sprzętowe (hardware accelaration) pozwala na to, aby układ graficzny komputera „zajął się” ciężkimi zadaniami, do których został on dostosowany, na przykład dekodowanie wideo. Brak akceleracji sprzętowej objawia się tym, że niemalże pełna moc CPU jest poświęcona tej czynności, a to oznacza spadki wydajności, problemy z wykonywaniem innych rzeczy w tle, a także natychmiastowym nagrzewaniem się sprzętu i szybkim rozładowywaniu baterii. W moim LapBooku podczas oglądania filmów na YouTube doświadczam tego cały czas i jest to dla mnie niemały problem.

Reklama

Akceleracja sprzętowa w Google Chrome i Chromium występuje, jednak nie w wersji na Linuksa, co jest problematyczne dla jego użytkowników. Mało tego, gigant jak na razie zakłada, że nie zamierza tej funkcji wprowadzić do swoich produktów. Google broni się tym, że przyspieszenie sprzętowe na Linuksie sprawia wiele problemów i dodanie go jest naprawdę trudne.

Co ciekawe, po wejściu na stronę chrome://gpu możemy dostrzec, że funkcja przyspieszenia sprzętowego jest uruchomiona. Niestety, flaga ta jest nieprawdziwa i wcale nie włącza tego udogodnienia.

Oczywiście jest pewne rozwiązanie

Warto jednak pamiętać, że Chromium to przeglądarka open-source, która pozwala na ręczne wprowadzanie wielu modyfikacji. Pojawili się również deweloperzy, którzy sami do aplikacji dodali przyspieszenie sprzętowe.

Akcelaracja sprzętowa w Chromium na Linuksie (fot. pcsuggest)

Jest więc możliwość zainstalowania (w Ubuntu) zmodyfikowanej wersji Chromium, która taką funkcję ma. Co trzeba zrobić? Wystarczy wpisać poniższe komendy:

sudo add-apt-repository ppa:saiarcot895/chromium-beta
sudo apt-get update
sudo apt-get install chromium-browser

Aby potwierdzić to, że funkcja faktycznie działa, wystarczy wejść w chrome://flags i sprawdzić czy flaga Hardware-accelerated video decode jest uruchomiona. Jeśli tak, to znaczy, że możemy już skorzystać z akceleracji sprzętowej na naszym komputerze z Linuksem.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

https://www.tabletowo.pl/2018/09/03/przegladarka-internetowa-google-chrome-ma-juz-dziesiec-lat/

Źródło: OMG!Ubuntu; pcsuggest