„Przyjaciele” zostają na Netfliksie. Jednak wszystko ma swoją cenę – serwis zapłaci za to 100 milionów dolarów

Netlifx musiał zmierzyć się ostatnio z falą ogromnej krytyki, kiedy fani serialu „Przyjaciele” dowiedzieli się, że ich ulubiony sitcom ma niebawem zniknąć z oferty tego serwisu strumieniującego wideo. Najwyraźniej głośne wyrazy oburzenia skłoniły firmę do tego, by przedłużyć licencję na zatrzymanie serialu w swojej bibliotece. Nie obyło się jednak bez wysokich kosztów takiej decyzji.

Netflix zapłacił 100 milionów dolarów za to, by „Przyjaciele” nadal byli dostępni w Stanach Zjednoczonych. Dzięki temu serial będzie nadal mógł być wyświetlany przez klientów serwisu, i taka sytuacja potrwa do końca 2019 roku.

Reklama

100 milionów dolarów to sporo, biorąc pod uwagę fakt, że Netflix normalnie płaci za licencję na „Przyjaciół” 30 milionów dolarów rocznie. Oznacza to, że by oferować dostęp do serialu tylko przez następny rok, serwis „szarpnął się” na kwotę ponad trzykrotnie większą niż zwykle.

Prawa do serii opowiadającej o perypetiach paczki sześciu przyjaciół mieszkających w Nowym Jorku są w posiadaniu jednego z największych przedsiębiorstw telekomunikacyjnych, AT&T. Nie wiadomo, jak sytuacja „Przyjaciół” wyglądałaby w innych regionach Netflixa niż w Stanach Zjednoczonych, ale można swobodnie założyć, że i w Polsce musielibyśmy pożegnać Rachel, Monicę, Phoebe, Joey’a, Chandlera i Rossa.

Na szczęście Netflix nie pożałował pieniędzy na licencję, więc przygody szóstki zwariowanych znajomków nadal będą dostępne do oglądania. Mówi to jednak sporo na temat klimatu na rynku usług VoD. Skoro Netflix był gotowy trzykrotnie przepłacić za serial, który zakończył się w 2004 roku, to oznacza, że na serio wziął pogróżki wielu użytkowników usługi, twierdzących, że porzucą serwis, jeśli „Przyjaciele” z niego znikną.

Poza tym konkurencja jest spora. Na amerykańskim rynku serwisów strumieniujących wideo mamy Hulu, Amazona, a pod koniec 2019 roku ruszy także Disney+, który przejmie z biblioteki Netfliksa wiele produkcji goszczących w niej od lat. „Przyjaciele” nie będą dostępni też tak po wieczność – kiedy AT&T wystartuje za dwa lata z własnym serwisem VoD, zgadnijcie, co stanie się z serialem, do którego holding ma pełne prawa.

https://www.tabletowo.pl/2018/11/09/disney-plus-zostanie-uruchomiony-pod-koniec-2019-loki-avengers-serial/

źródło: New York Times przez Gadgets360