Przeglądarka internetowa Google Chrome ma już dziesięć lat

Z Google Chrome korzystam już od kilku ładnych lat. Często podchodziłem do tego, aby zmienić ją na coś innego, jednak synchronizacja zakładek, haseł, historii itd. sprawia, że ciężko mi znaleźć alternatywę. Jak się okazuje, przeglądarka ta kilka dni temu obchodziła okrągłą rocznicę i jest z nami już od dziesięciu lat.

Google Chrome to jeden z flagowych produktów Google’a. Przeglądarka ta jest również podstawą dla systemu Chrome OS czy wszelkich aplikacji stworzonych dzięki Electron. Zaryzykuję stwierdzeniem, że zapewne większość z Was korzysta lub kiedyś korzystało z Chrome’a. Nie ma się czemu dziwić – jest to naprawdę popularna aplikacja i to na wielu platformach, nie tylko na Windowsie.

1 września 2008 roku Google opublikowało wpis na swoim blogu, w którym to mogliśmy przeczytać o najnowszym produkcje giganta – Google Chrome. Tego samego dnia wypuszczono również 39-stronny komiks, który wyjaśniał działanie tejże przeglądarki. 2 września natomiast pojawiła się pierwsza wersja beta Google Chrome przeznaczona na system Windows. Dla ciekawostki – pierwsza mobilna wersja na Androida pojawiła się dopiero lutym 2012 roku.

Zapewne niektórzy z Was kojarzą inny, bliźniaczy program o nazwie Chromium, który premierę miał w tym samym czasie co Chrome. Czym jest więc ta aplikacja? Chromium to otwartoźródłowa przeglądarka internetowa, na której bazuje nie tylko Google Chrome, ale również Opera czy Samsung Browser.

Chromium 3.0 w systemie Linux. Na zrzucie ekranu możemy przeczytać co odróżnia Chrome od Chromium (fot. Wikipedia)

Co odróżnia Chromium od Chrome? Chromium przede wszystkim nie jest nigdzie oznaczone logo i nazwą firmy Google oraz nie ma w sobie żadnych elementów związanych ze śledzeniem użytkownika. Mówi się też, że Chromium jest nieco szybsze i lżejsze. Chrome za to ma wbudowaną obsługę Flash Playera i wielu różnych kodeków, potrzebnych do oglądania materiałów m.in. na platformie Netflix.

Z Chromium można korzystać na wszystkich tych platformach, gdzie dostępny jest Google Chrome, jednak to właśnie na Linuksie cieszy się dosyć sporą popularnością. Powodem tego jest dostępność tego programu w oficjalnych repozytoriach poszczególnych systemów. Sam przez długi czas z niego korzystałem, ale ostatnio miałem małe problemy z synchronizacją danych z kontem Google, co spowodowało, że musiałem wrócić do Chrome.

A Wy z jakiej przeglądarki internetowej korzystacie? Pochwalcie się w komentarzach :).

Źródło: Android Police, własne