Budując na gruzach projektu Google, Facebook może stworzyć modularny smartfon | Tabletowo.pl

Budując na gruzach projektu Google, Facebook może stworzyć modularny smartfon

Dołącz do dyskusji 0

Projekt Ara, czyli modularny smartfon od Google, miał długą historię, ale ostatecznie jakiekolwiek informacje o nim przestały się pojawiać. Jak się okazuje, pomysł nadal żyje w głowach upartych inżynierów, którzy bardzo chcieliby doprowadzić do premiery takiego urządzenia. Gigantowi z Mountain View się nie udało, więc próby może podjąć inny – Facebook.

Building 8, który jest sekcją Facebooka zajmującą się badaniami i prototypami, zdradza ostatnio oznaki zainteresowania ideą modularnych smartfonów – przynajmniej tak twierdzi Business Insider.

Facebook złożył wniosek patentowy dotyczący modułowego urządzenia, którego części można by było dołączać metodą elektromagnetyczną. Miałoby ono rozwiązać problem drogiej elektroniki, która jest w pewnym sensie marnotrawiona. Smartfony, które trudno rozebrać i naprawić miałyby znacznie dłuższy żywot, gdyby ich części dało się swobodnie wymieniać, a pozostawiać te, które działają bez zarzutu. W ten sposób telefony mogłyby służyć kilka lat bez potrzeby rozglądania się za nowym zaraz po upłynięciu okresu gwarancji (prawo Murphy’ego głosi, że jeśli coś ma się zepsuć, to zepsuje się dopiero wtedy, gdy gwarancja się skończy).

W gruncie rzeczy nie wiadomo do końca, co knuje Facebook, gdyż opis patentu jest dość mglisty. Równie dobrze może odnosić się do inteligentnego głośnika (takiego jak Google Home czy Amazon Echo), a nie do smartfona. Jest jednak kilka przesłanek, które mogłyby świadczyć o tym, że chodzi właśnie o telefon.

Pierwsza sprawa dotyczy tego, kto jest głową Building 8. Regina Dugan, która pełni funkcje dyrektora tego oddziału Facebooka, już pracowała przy modularnych smartfonach w wydziale Google Advanced Technology and Projects (ATAP). To tam prowadzony był projekt Ara.

Drugą przesłanką jest to, kto pracuje pod skrzydłami Dugan, a są to… jej koledzy i koleżanki, którzy byli kiedyś członkami ATAP w Google. Oprócz tego, wśród osób prowadzących badania w Building 8 znajdują się inżynierowie z Nascent Objects – firmy skupiającej się na modułowej elektronice, którą Facebook przejął w zeszłym miesiącu. To właśnie głównie na ich pomyśle opracowano wniosek patentowy, o którym mowa.

To byłaby doprawdy ironia losu, jeśli Zuckerbergowi udałoby się stworzyć produkt, z którym nie poradziło sobie Google, i wykorzystałby do tego osoby, które pracowały przy modułach projektu Ara. Jednocześnie stanowiłoby to powrót Facebooka do smartfonów w sposób inny niż tylko w postaci aktualizacji podstawowej aplikacji. Cztery lata temu firma uruchomiła własny launcher dla telefonów z Androidem (Facebook Home), ale nikomu nie przypadł do gustu, prace nad nim anulowano, a dziś Facebook nawet o nim nie wspomina.

źródło: US Patent and Trademark OfficeThe Verge
na zdjęciu tytułowym: prototyp Google Ara

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona