Project Treble również dla budżetowców Huawei – P9 Lite (2017) otrzyma go wraz z Androidem Oreo

Project Treble to furtka, która daje wiele możliwości. W tym momencie najczęściej wykorzystuje się to do zainstalowana czystego Androida na urządzeniach bazujących na innych procesorach niż Qualcomm Snapdragon. Taką możliwość dostanie również budżetowiec od Huawei, czyli model P9 Lite (2017).

Smartfon ten występuje na różnych rynkach pod różnymi nazwami. W Polsce jest to Huawei P9 Lite (2017), natomiast w innych częściach świata może to być Huawei P8 Lite (2017) lub Honor 8 Lite. Dlaczego o tym wspominam? O tym nieco później. Skupmy się najpierw na Project Treble.

Project Treble to – w skrócie – zmiana w konstrukcji Androida, która umożliwia zdecydowanie szybsze wydawanie aktualizacji do nowszych wersji systemu. Pozwala na o wiele łatwiejsze instalowanie nowych wersji systemu. Znacznie przyspiesza też proces tworzenia Custom ROM-ów. Dzięki Project Treble, pojawiła się możliwość uruchomienia czystego Androida na smartfonach z procesorami z rodziny Hisillicon Kirin, co wcześniej było bardzo trudne, przez co nikt się nie chciał tego podejmować. Ba! Łatwiejsze wgrywanie niezależnych wersji systemu umożliwiło pewnemu użytkownikowi z forum XDA załadowanie Custom ROM-u na urządzenie z procesorem MediaTek (model Allview V3 Viper), do którego nawet nie zostało udostępnione źródło kernela.

Ostatnio rozpoczęto beta testy Androida Oreo na Honor 8 Lite. Pamiętajmy jednak, że to dokładnie to samo urządzenie, co Huawei P9 Lite (2017) i P8 Lite (2017). Wiele osób zaczęło instalować ten update na tym drugim, co pozwoliło na znacznie szybsze cieszenie się nowszą wersją zielonego robocika. Aktualizacja ta wprowadza również obsługę Project Treble.

Android Oreo na P8 Lite (2017) (fot. XDA-Developers)

Daje to możliwość zainstalowania czystej wersji Androida 8.1 Oreo, jak i w przyszłości ułatwi przygotowywanie Custom ROM-ów na ten model. Jeden z użytkowników forum XDA przygotował wcześniej wspomnianą czystą wersję Androida. Inny użytkownik natomiast przygotował gotowy do zainstalowania system Lineage OS w wersji 15.1.

Co prawda, jeśli ktoś z Was jest w posiadaniu P9 Lite (2017), to może bawić się w jego rebranding i próbę zainstalowania aktualizacji w wersji beta, jednak ja polecam Wam poczekać na oficjalny update, bowiem jest ogromne ryzyko uszkodzenia smartfona. Uwaga, instalowanie systemów za pomocą Project Treble zabiera Wam gwarancję. Muszę też zaznaczyć, że Custom ROM-y nie są oficjalnym oprogramowaniem od producenta i mogą nie działać poprawnie.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

https://www.tabletowo.pl/2017/04/06/recenzja-opinia-test-huawei-p9-lite-2017/

Źródło: XDA-Developers