Producent procesorów i chipów ARM kupiony za 31 mld dolarów

Z pewnością kojarzycie firmę ARM odpowiedzialną za architekturę ARM używaną w procesorach i chipach, wykorzystywanych dziś w urządzeniach mobilnych na całym świecie. Brytyjska spółka została właśnie sprzedana SoftBankowi za około 31 mld dolarów.

Reklama

Nabywcą jest japoński telekom, SoftBank, który wyłożył tak gigantyczną sumę na stół. Umowa została już zawarta, a jej konsekwencją jest chociażby natychmiastowy wzrost cen akcji firmy ARM. Szacuje się, że dzisiaj akcje ARM mogą skoczyć w górę nawet o 43 procent w stosunku do kursu z piątku.

Reklama

To największy zakup japońskiego SoftBanku od czasu, kiedy w firmie zmienił się szef – Masayoshi Son zajął miejsce Nikesha Arory, dawnego pracownika firmy Google. Przejęcie ARM jest o tyle ważne, że firma od kilku ładnych lat nie stworzyła żadnego popularnego sprzętu. Większość dochodów spółki pochodzi z praw patentowych do architektury ARM, która wykorzystywana jest dzisiaj w większości procesorów i chipów, które znajdziemy w urządzeniach elektronicznych.

Być może zakup przez SoftBank zmieni coś w rozwoju ARM. Pytanie też, jak zakup wpłynie na rynek, jeżeli np. SoftBank będzie chciał wykorzystać ARM do własnych celów. Klientami firmy są tacy giganci, jak Apple czy Samsung, którym może nie spodobać się przejęcie brytyjskiej spółki.

Źródło: Recode