Producenci smartfonów uciekają z Brazylii

Sony ogłosiło, że nie będzie już produkować smartfonów w Brazylii. Po decyzjach firmy widać, że nieco się miota, zwłaszcza, że jeszcze rok temu szumnie zapowiadano silną ekspansję smarftonów Sony na rynku brazylijskim. Nie jest to jednak spowodowane widzimisię firmy, a niekorzystnymi zmianami podatkowymi.

Reklama

Odwrót jest tym bardziej bolesny, że Sony zainwestowało w ubiegłym roku miliony dolarów w rozwój rynku mobilnego w Brazylii. Koniec zwolnień podatkowych dla lokalnie wyprodukowanych smartfonów zmusiło firmę do ponownego przekalkulowania kosztów. Okazało się, że produkcja smartfonów na miejscu przestała być opłacalna.

Zamiast nadal współpracować z Foxconnem i Arima w zakresie lokalnej produkcji, Sony będzie importować produkty z Chin i Tajlandii. Zmiany mogą przyczynić się do rozwoju elastycznego systemu dystrybucji, przynajmniej tak twierdzi Ana Peretti – dyrektor marketingowy Sony.

Sony nie jest jedyną firmą, która musi ponownie rozpatrzyć swoją strategię względem Brazylii. Xiaomi również zapowiedziało, że nie planuje na razie sprowadzać żadnych nowych telefonów do tego kraju. Chiński producent stwierdził, że nie opuszcza całkowicie rynku, jednak nie planuje tam premiery Mi 5 ani Mi Max.

Wszystko przez zmieniające się przepisy podatkowe. Od końca 2015 roku brazylijski rząd nie może wypracować stałych przepisów podatkowych i zasad dotyczących sprzedaży internetowej.

 

źródło: androidcentral.com