Producenci akcesoriów mogą już zgłaszać swoje pomysły na wykorzystanie Apple HomeKit 19

Producenci akcesoriów mogą już zgłaszać swoje pomysły na wykorzystanie Apple HomeKit

Jedną z najbardziej obiecujących cech systemu iOS 8 są nowe narzędzia dla twórców dedykowanego mu oprogramowania i akcesoriów. Nie da się bowiem ukryć, że to właśnie bogata oferta App Store i duży wybór dodatków, w które można „uzbroić” tablety firmy Apple, stanowi dla wielu osób główny powód do zakupu urządzeń z logo nadgryzionego jabłka.

Wszystko wskazuje na to, że już niedługo na sklepowe półki trafi zupełnie nowa generacja akcesoriów skierowanych do osób, którym marzy się „inteligentne” mieszkanie sterowane za pomocą iPada. Podczas zamkniętego spotkania dla firm biorących udział w programie licencyjnym MFi gigant z Cupertino ogłosił bowiem, że jest już gotowy przyjmować zgłoszenia od producentów zainteresowanych wypuszczeniem na rynek sprzętów domowych wykorzystujących HomeKit, czyli nowy standard dla urządzeń kontrolowanych zdalnie za pomocą systemu iOS.

Oczywiście rozwiązania tego typu nie są obecnie niczym nowym, a w sprzedaży nie brakuje np. oświetlenia czy termostatów sterowanych za pomocą tabletów. Propozycja Apple ma jednak wprowadzić kilka usprawnień, takich jak chociażby możliwość rozpoznawania poszczególnych pokoi i dzielenia mieszkania na strefy, pełna integracja z Siri i zwiększony nacisk na bezpieczeństwo całego systemu. Najważniejszy jest jednak fakt, że – podobnie jak w przypadku innych standardów związanych z programem MFi – będzie to rozwiązanie spójne i posiadające jasno nakreślone wytyczne dla deweloperów, co z pewnością przełoży się na lepszą jakość i wygodę użytkowania (chociaż efektem ubocznym będzie zapewne wyższa cena).

Jak to jednak zwykle bywa w takich sytuacjach, ostateczne powodzenie całego przedsięwzięcia zależy od firm produkujących wspomniane akcesoria. Jak na razie swoje wstępne zainteresowanie projektem wyraziły między innymi Philips, iDevices, iHome, Osram i Chamberlain.