Twój następny smartwatch może mieć na pokładzie nowy procesor UNISOC W307

Producenci ochoczo nazywają każdy smart-zegarek smartwatchem, nawet jeśli oferuje on identyczną funkcjonalność, jak opaska sportowa, a ma tylko większy wyświetlacz i z wyglądu bardziej przypomina klasyczny zegarek. Nowy procesor UNISOC W307 zapewni tego typu urządzeniom rozbudowane funkcje i możliwości.

Aktualnie (prawdopodobnie, bo nie ma żadnych publicznie dostępnych danych na ten temat) największym producentem procesorów do smartwatchy jest Qualcomm. Jego seria Snapdragon Wear składa się z kilku układów, w tym zaprezentowanych niedawno modeli 4100 i 4100+.

Jednocześnie producenci smart-zegarków jakoś nieszczególnie chętnie po nie sięgają, a jeśli już, to najczęściej wybierają niemłodego Snapdragona Wear 2100. Być może ciekawą alternatywą będzie dla nich nowy procesor UNISOC W307, który zapewni smartwatchom wiele przydatnych użytkownikom funkcji.

Procesor UNISOC W307 – specyfikacja

Co prawda układ ten nie obsługuje łączności w standardzie 5G, ale za to zapewnia wsparcie dla technologii 4G, dzięki czemu wyposażone weń smartwatche będą mogły być całkowicie niezależne od smartfona. Tym bardziej, że procesor obsłuży połączenia wideo w standardzie HD.

procesor UNISOC W307 processor
Najważniejsze cechy procesora UNISOC W307 (źródło: @UNISOCTech)

UNISOC chwali się, że jego najnowsza platforma do smartwatchy opiera się na architekturze o bardzo niskim poborze mocy, choć całość produkowana jest z wykorzystaniem nie najbardziej zaawansowanego procesu technologicznego. Producent wykorzystał tu bowiem litografię 28nm HPC+ od TSMC. Dla porównania, wspomniane już Snapdragony Wear 4100 i 4100+ produkowane są w 12 nm.

UNISOC W307 ponadto oferuje obsługę łączności z wykorzystaniem technologii Bluetooth i WiFi oraz systemów nawigacyjnych. GPS jest już obowiązkowym wyposażeniem prawdziwego smartwatcha, więc wsparcia dla tej funkcji zwyczajnie nie mogło zabraknąć. W platformie zintegrowano też system obrazu.

Producent podkreśla również, że UNISOC W307 zajmuje aż o 30% mniej powierzchni niż bezpośredni poprzednik. UNISOC nie podał jednak informacji na temat dostępności pierwszych smartwatchy z tym procesorem na pokładzie. Nie wiadomo zatem, kiedy takowe się pojawią i kto ewentualnie jest zainteresowany stosowaniem tego układu.

*Na zdjęciu tytułowym znajduje się Huawei Watch GT (który – tak gwoli ścisłości – nie ma na pokładzie procesora UNISOC W307)