Twój następny smartwatch może mieć na pokładzie nowy procesor UNISOC W307

Producenci ochoczo nazywają każdy smart-zegarek smartwatchem, nawet jeśli oferuje on identyczną funkcjonalność, jak opaska sportowa, a ma tylko większy wyświetlacz i z wyglądu bardziej przypomina klasyczny zegarek. Nowy procesor UNISOC W307 zapewni tego typu urządzeniom rozbudowane funkcje i możliwości.

Reklama

Aktualnie (prawdopodobnie, bo nie ma żadnych publicznie dostępnych danych na ten temat) największym producentem procesorów do smartwatchy jest Qualcomm. Jego seria Snapdragon Wear składa się z kilku układów, w tym zaprezentowanych niedawno modeli 4100 i 4100+.

Jednocześnie producenci smart-zegarków jakoś nieszczególnie chętnie po nie sięgają, a jeśli już, to najczęściej wybierają niemłodego Snapdragona Wear 2100. Być może ciekawą alternatywą będzie dla nich nowy procesor UNISOC W307, który zapewni smartwatchom wiele przydatnych użytkownikom funkcji.

Reklama

Procesor UNISOC W307 – specyfikacja

Co prawda układ ten nie obsługuje łączności w standardzie 5G, ale za to zapewnia wsparcie dla technologii 4G, dzięki czemu wyposażone weń smartwatche będą mogły być całkowicie niezależne od smartfona. Tym bardziej, że procesor obsłuży połączenia wideo w standardzie HD.

procesor UNISOC W307 processor
Najważniejsze cechy procesora UNISOC W307 (źródło: @UNISOCTech)

UNISOC chwali się, że jego najnowsza platforma do smartwatchy opiera się na architekturze o bardzo niskim poborze mocy, choć całość produkowana jest z wykorzystaniem nie najbardziej zaawansowanego procesu technologicznego. Producent wykorzystał tu bowiem litografię 28nm HPC+ od TSMC. Dla porównania, wspomniane już Snapdragony Wear 4100 i 4100+ produkowane są w 12 nm.

UNISOC W307 ponadto oferuje obsługę łączności z wykorzystaniem technologii Bluetooth i WiFi oraz systemów nawigacyjnych. GPS jest już obowiązkowym wyposażeniem prawdziwego smartwatcha, więc wsparcia dla tej funkcji zwyczajnie nie mogło zabraknąć. W platformie zintegrowano też system obrazu.

Producent podkreśla również, że UNISOC W307 zajmuje aż o 30% mniej powierzchni niż bezpośredni poprzednik. UNISOC nie podał jednak informacji na temat dostępności pierwszych smartwatchy z tym procesorem na pokładzie. Nie wiadomo zatem, kiedy takowe się pojawią i kto ewentualnie jest zainteresowany stosowaniem tego układu.

*Na zdjęciu tytułowym znajduje się Huawei Watch GT (który – tak gwoli ścisłości – nie ma na pokładzie procesora UNISOC W307)