MediaTek to nie tylko procesory do smartfonów – producent wyda kolejny chipset do Chromebooków

MediaTek, chociaż nie ma zbyt dobrej opinii wśród użytkowników smartfonów, regularnie i konsekwentnie wydaje nowe i coraz lepsze jednostki. Firma stara się jednak ugrać coś również w innych segmentach i dlatego pracuje nad nowym procesorem, przygotowanym z myślą o Chromebookach.

Nie jestem pewien, skąd wzięła się ta niezbyt pozytywna opinia o procesorach MediaTeka. Korzystałem z kilku urządzeń, bazujących na jednostkach tego producenta, i działały one całkiem dobrze. Szczególnie pamiętam LG X Power, który pomimo niezbyt mocnej specyfikacji, pracował naprawdę szybko i płynnie.

Według najnowszych informacji, MediaTek pracuje nad nowym procesorem, kryjącym się pod nazwą MT8183 i tak, jak wspomniałem we wstępie, powstaje on z myślą o Chromebookach, czyli laptopach, pracujących pod kontrolą systemu Chrome OS. MT8183 to ośmiordzeniowa jednostka (o nazwie kodowej Kukui), składająca się z czterech rdzeni ARM Cortex-A72 i czterech ARM Cortex-A53. Niestety, nie znamy reszty specyfikacji tego układu.

Co ciekawe, MediaTek już wcześniej wszedł na rynek chipsetów do Chromebooków. Na początku tego roku Acer zaprezentował model Chromebook R13, który pracuje na czterordzeniowym (2x ARM Cortex-A73 + 2x ARM Cortex-A53) procesorze MT8173. Laptop w dniu premiery był dość dobrą, budżetową propozycją, jednak od tamtej pory sporo się zmieniło w świecie Chrome OS i układ MediaTeka stał się troszkę za słaby do takich działań, jak korzystanie z aplikacji z Linuksa lub Androida. Nic więc dziwnego, że producent szykuje kolejny procesor, który podoła coraz bardziej wymagającym zadaniom.

Źródło: XDA-Developers