Helio P70 będzie najbardziej inteligentnym procesorem w ofercie MediaTeka. Ma rywalizować ze Snapdragonem 710

Procesory MediaTeka od zawsze są postrzegane jako gorsze od Snapdragonów Qualcomma i Exynosów Samsunga. Helio P60 jest jednak zdecydowanie udanym układem, z którego niezwykle ochoczo korzystają przede wszystkim Oppo i Vivo. Wkrótce na rynek trafi Helio P70, który będzie mierzył baaardzo wysoko, bowiem ma rywalizować bezpośrednio ze Snapdragonem 710.

Pod względem podstawowej budowy, Helio P70 ma być podobny do Helio P60, ponieważ również będzie składał się z czterech rdzeni ARM Cortex-A73 i czterech ARM Cortex-A53 oraz układu graficznego ARM Mali-G72. Do jego produkcji także zostanie wykorzystany 12-nm proces technologiczny.

Reklama

Czym więc będą się różnić oba procesory, oprócz naturalnie nazwy? MediaTek zamierza postarać się o to, aby Helio P70 charakteryzował się możliwie najwyższą inteligencją, zdecydowanie wyższą niż Helio P60. W tym celu zastosuje w nowym układzie osobny chip NPU (Neural Processing Unit), podczas gdy poprzednik dysponuje tylko APU (Accelerated Processing Unit). Tajwańczycy postawią więc na podobne rozwiązanie, co Huawei w Kirinie 970.

Helio P60 pozycjonowany jest jako konkurent dla Snapdragona 660, więc Helio P70 stanie w szranki ze Snapdragonem 710. Pojedynek pomiędzy nimi może być naprawdę ciekawy, ponieważ ten ostatni to niemal flagowy układ, w dodatku bardzo zaawansowany technologicznie. Do jego produkcji Qualcomm wykorzystuje bowiem 10-nm proces litograficzny, który do tej pory zarezerwowany był wyłącznie dla jednostek z najwyższej półki.

Według informacji ze źródeł z branży, MediaTek zaprezentuje Helio P70 jeszcze w tym miesiącu. Jeśli to prawda, to jestem ogromnie ciekawy, który producent zastosuje go w swoim smartfonie jako pierwszy. Osobiście podejrzewam jednak, że będzie to Oppo lub Vivo, ponieważ obie firmy w dużym stopniu polegają na układach Tajwańczyków i ochoczo montują w swoich urządzeniach procesor Helio P60.

Źródło: DigiTimes