Huawei HiSilicon Kirin
Huawei HiSilicon Kirin (fot. @huaweimobilepl)

Kirin 980 po raz kolejny kusi specyfikacją. Pierwszy na świecie 7-nanometrowy procesor coraz bliżej

W ubiegłym roku Huawei zaprezentował swój pierwszy procesor wspomagany przez sztuczną inteligencję, który jest nam znany jako HiSilicon Kirin 970. Minęło niemalże dwanaście miesięcy i wygląda na to, że w 2018 producent również planuje zaskoczyć nas zaawansowaną technicznie jednostką – domniemany Kirin 980 po raz drugi kusi nas swoją specyfikacją. Możemy liczyć na 7-nanometrowy proces technologiczny.

Wszystko wskazuje na to, że Huawei Mate 20 zadebiutuje za nieco ponad dwa miesiące – mówi się, że dniem premiery będzie 16. października. Najprawdopodobniej nowy flagowiec producenta będzie wyposażony w nowy autorski procesor, jakim ma być Kirin 980. O jego specyfikacji dyskutowaliśmy już kilka tygodni temu, a dzisiaj wyciekły nowe informacje na temat tego scalaka.

Jeżeli wierzyć przeciekom, to Kirin 980 będzie prawdziwą bombą w pozytywnym tego słowa znaczeniu – po raz kolejny wskazują one bowiem, że procesor zostanie wyposażony w jeszcze niezaprezentowane układy. O tyle, o ile rok temu o tej porze znane nam były rdzenie ARM-Cortex A76 i GPU Mali-G72 MP12, tak po raz kolejny mówi się, że nowy CPU Huaweia będzie oparty na rdzeniach ARM-Cortex A77, które na ten moment… jeszcze nie istnieją. Dokładniej jednak precyzując „części”, które mają odpowiadać za wykonywane przez obliczenia procesor – cztery z nich, wspomniane Cortex-A77, mają być taktowane na 2,8 GHz, a rolę asystującej czwórki mają pełnić znane nam od ponad roku Cortex-A55.

Z układem graficznym, sprawy mają się podobnie jak z CPU. Rolę GPU ma pełnić Mali-G72 MP24 – układ prawdopodobnie potężniejszy od tego, w który został wyposażony Galaxy Note 9. Mówię prawdopodobnie, bo ten – na ten moment – również nie został oficjalnie zapowiedziany, zaprezentowany ani nawet opisany. Jeżeli plotki okażą się być prawdziwe, to scalak odpowiedzialny za wyświetlanie obrazu będzie mógł pochwalić się aż dwudziestoma czteroma rdzeniami.

Po raz kolejny przewija się to, że Kirin 980 ma być wykonany w 7-nm procesie technologicznym, co uczyni go pierwszym procesorem mobilnym na świecie tego typu.

Mówi się, że Kirin 980 zostanie zaprezentowany na targach IFA 2018 w Berlinie – podobnie jak pokazany światu został jego poprzednik, Kirin 970. Będziemy na miejscu i podzielimy się z Wami wszystkimi informacjami na temat nowości, jakie zostaną tam opisane ;).

źródło: Gizchina, PhoneArena