fot. Huawei

Specyfikacja procesora HiSilicon Kirin 980 powala na kolana. Oby była prawdziwa

Kirin 970 to wciąż najlepszy procesor w ofercie Huawei, lecz za niedługo straci to miano na rzecz Kirina 980. W sieci właśnie pojawiła się specyfikacja nowego, flagowego układu Chińczyków i miejmy nadzieję, że się potwierdzi, bowiem wygląda ona naprawdę obiecująco.

Reklama

Kirin 980 ma składać się łącznie z ośmiu rdzeni: czterech ARM Cortex-A77 z zegarem 2,8 GHz i czterech ARM Cortex-A55. Wykorzystanie rdzeni ARM Cortex-A77 jest jednak dość zastanawiające, bowiem dopiero co ARM zaprezentowało rdzenie Cortex-A76, a premiery rdzeni Cortex-A77 spodziewaliśmy się w przyszłym, 2019 roku, w okolicach dorocznych targów COMPUTEX na Tajwanie.

Oprócz ww. rdzeni, Kirin 980 zostanie doposażony także w drugą generację chipu NPU, dwurdzeniową jednostkę NPU 1M, która ma jeszcze sprawniej przetwarzać zadania, wykorzystujące Sztuczną Inteligencję. Co więcej, rzekomo będzie to też pierwszy procesor HiSilicon, na pokładzie którego znajdzie się autorska grafika producenta. Według doniesień, ma ona charakteryzować się ~1,5x wyższą wydajnością od Adreno 630 ze Snapdragona 845. Oczywiście nie zabraknie też technologii GPU Turbo.

Oprócz powyższego, Kirin 980 ma podobno dysponować również modemem LTE Cat. 19, obsługującym pobieranie danych z prędkością aż 1,6 Gbit/s. Dla przypomnienia, aktualne maksimum to 1,2 Gbit/s (Snapdragon 845), więc byłby to dość spory skok. Z drugiej strony, maksymalna prędkość internetu mobilnego w Polsce to obecnie niewiele ponad 600 Mbit/s, więc do 1 Gbit/s daleka droga, a co dopiero do 1,6 Gbit/s…

HiSilicon Kirin 980 najpewniej zadebiutuje na tragach IFA 2018 w Berlinie i w pierwszej kolejności trafi do Huawei Mate 20, który zadebiutuje w październiku, a później także do flagowców Huawei z serii P, high-endowych Honorów i innych modeli z oferty obu producentów. Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że procesor będzie produkowany z wykorzystaniem 7-nm procesu technologicznego.

Polecamy również:

https://www.tabletowo.pl/2018/07/18/premiera-procesor-hisilicon-kirin-710-specyfikacja-charakterystyka/

Źródło: Digitmes przez ITHome dzięki GizmoChina