Prezydent Trump zablokował przejęcie Qualcomma przez Broadcom. „Sprawa bezpieczeństwa narodowego”

Firma Broadcom złożyła propozycję wykupu Qualcomma w listopadzie zeszłego roku. Gdyby transakcja doszła do skutku, byłoby to największe przejęcie producenta układów scalonych w historii. Jednak początkowa oferta, jak też kolejne, były odrzucane przez Qualcomma. Po miesiącach zawirowań wokół sprawy, do akcji wkroczył Biały Dom. 

Według Bloomberga, prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, podpisał zarządzenie na podstawie opinii Amerykańskiego Komitetu ds. Inwestycji Zagranicznych, które uniemożliwia wykup producenta procesorów przez Broadcom.

Podczas gdy Qualcomm jest na wskroś amerykańską firmą, tak ważne oddziały Broadcoma (a można nawet swobodnie powiedzieć, że jej główna część), znajdują się w Singapurze w postaci Broadcom Limited. Aby złagodzić obawy przed stwarzaniem przez Broadcom wątpliwości co do bezpieczeństwa narodowego (silne powiązania z Chinami to przecież w oczach Ameryki powód do obaw), firma starała się o prawne przeniesienie firmy do USA. To jednak nie wystarczyło.

W podpisanym przez prezydenta Trumpa zarządzeniu, można przeczytać:

„Istnieją wiarygodne dowody, które pozwalają sądzić, że Broadcom Limited (…) może podjąć działania zagrażające bezpieczeństwu narodowemu Stanów Zjednoczonych.”

W ten sposób zablokowano możliwość rejestracji prawnego przeniesienia siedzib Broadcomu do Stanów Zjednoczonych, co praktycznie uniemożliwi firmie wykup Qualcomma. Co prawda głosowanie dotyczące wybrania nowych członków zarządu Qualcomma, którymi mieliby się stać zwolennicy fuzji i tak się odbędzie, ale zostało ono kolejny raz opóźnione. Międzyczasie Komitet ds. Inwestycji Zagranicznych przeprowadzi dochodzenie w tej sprawie.

Ciekawe, jak cała ta sytuacja się zakończy. Na razie przez cały czas cicho siedzi Intel. Podczas gdy przejęcie Qualcomma przez Broadcom będzie nadal blokowane, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby to Intel wykupił producenta mobilnych chipów. Z jakiegoś powodu jednak, wcale się do tego nie pali.

https://www.tabletowo.pl/2018/03/09/broadcom-wyciaga-najgorsze-brudy-qualcomma-wszystko-po-to-zeby-przejac-producenta-snapdragonow/

źródło: Bloomberg, White House przez Android Police