Prezentacja iOS 12 na WWDC 2018 - co zmienia nowy mobilny system od Apple? - Tabletowo.pl

Prezentacja iOS 12 na WWDC 2018 – co zmienia nowy mobilny system od Apple?

Dołącz do dyskusji 0

Zwykle o tej porze roku Apple pokazuje, co też ciekawego udało się wymyślić programistom firmy w temacie obsługi i funkcji systemu iOS. To właśnie dziś odbyła się premiera nowej edycji oprogramowania, na którym działają miliony mobilnych urządzeń na świecie.

Po pierwsze: wydajność

Tabletowo.pl Prezentacja iOS 12 na WWDC 2018 - co zmienia nowy mobilny system od Apple? Apple iOS Oprogramowanie

Craig Federighi, który przewodniczył tegorocznej konferencji WWDC, wyjawił, że aż 95% użytkowników jest zadowolonych z systemu iOS 11. Nadchodzi jednak iOS 12. Będzie dostępny nawet dla urządzeń z 2013 roku, w tym iPhone’a 5S. To ogromna baza użytkowników, którzy będą mogli przetestować nową edycję systemu operacyjnego zaraz po wydaniu pierwszej publicznej bety.

iOS 12 będzie skupiać się na wydajności – Federighi zdradził, że aplikacje uruchamiają się o 40% szybciej w porównaniu z iOS 11, a klawiatura wysuwa się 50% szybciej. Na starszych urządzeniach nawet aparat zyska na szybkości działania – nawet do 70%. To dlatego, że Apple pracowało nad skutecznym ominięciem throttlingu w sytuacjach, gdy procesor jest mocno obciążony, ale jednocześnie system będzie płynnie dobierać wykorzystanie układu, gdy pewne zadania będą szczególnie złożone.

Po drugie: rozszerzona rzeczywistość

Tabletowo.pl Prezentacja iOS 12 na WWDC 2018 - co zmienia nowy mobilny system od Apple? Apple iOS Oprogramowanie

Wzrostu wydajności mogliśmy się spodziewać, ale trudno było spodziewać się, że Apple położy tak duży nacisk na rozszerzoną rzeczywistość. Apple podjęło się nawet współpracy z Pixarem, by stworzyć zupełnie nowy format pliku dla danych AR, o nazwie USDZ. Pliki te będą kompatybilne z wieloma aplikacjami i powinny współpracować z Adobe Creative Cloud.

Apple stwierdziło, że zmiany w ARKit są na tyle znamienne, że należy zmienić nazwę platformy na ARKit 2. Czy ma to sens? Z punktu widzenia użytkownika to bez znaczenia, ale trzeba przyznać, że ARKit 2 brzmi znacznie lepiej niż ARCore od Google (bez dwójki w nazwie).

Jak wykorzystano potęgę rozszerzonej rzeczywistości? Do AppStore wprowadzono na przykład aplikację do mierzenia przedmiotów. Tak, takich apek jest tam na pęczki, ale ta wykorzystuje ARKit 2, więc przynajmniej z założenia jest lepsza. Measure może więc na przykład sprawdzić, czy nasza walizka spełnia wymagania bagażu podręcznego. Wymiary pokazują się oczywiście w czasie rzeczywistym na ekranie smartfona/tabletu.

AR przyda się również w internetowych artykułach i na stronach internetowych – można na przykład sprawdzić, jak wygląda w rozszerzonej rzeczywistości przedmiot ze sklepu internetowego i to w realistycznym kształcie i wymiarach. To dostaną użytkownicy, a deweloperzy – ulepszone śledzenie twarzy i poprawione wykrywanie obiektów 3D.

To drugie będzie grało ważną rolę zwłaszcza podczas zabawy. Apple nawiązało w tym celu współpracę z Lego, dzięki czemu użytkownicy będą mogli budować obiekty z popularnych klocków, a AR ożywi te statyczne sceny. Co ciekawe, użytkownicy będą mogli podejrzeć też, co się dzieje w środku małych budowli. Prywatność ludzików Lego będzie więc regularnie naruszana.

Gry w rozszerzonej rzeczywistości umożliwią też kooperację lub zostaną wyposażone w tryby PvP. Stosowna platforma pojawi się w App Store później w tym roku.

Po trzecie: zdjęcia

Aktualizacja iOS byłaby niekompletna, gdyby aplikacja Zdjęcia pozostała nienaruszona. Funkcja przeszukiwania zbiorów fotografii została wzbogacona o funkcję, która sugeruje nam frazy, jakie moglibyśmy chcieć wpisać w okno wyszukiwania. Wygląda to tak, jakby system chciał przepowiedzieć przyszłość i wychodzić naprzeciw naszym potrzebom.

Tabletowo.pl Prezentacja iOS 12 na WWDC 2018 - co zmienia nowy mobilny system od Apple? Apple iOS Oprogramowanie

zdj.: BGR

Oprócz tego otrzymamy też nową zakładkę: Dla Ciebie, w której znajdą się m.in. wspomnienia, czyli zdjęcia z konkretnego dnia, tylko sprzed roku (lub wcześniej). Ułatwiony zostanie także proces dzielenia się fotografiami – iOS podpowie, którymi zdjęciami warto się podzielić z innymi, oraz z kim. Odbiorca dostanie też sugestię, aby przesłać swoje zdjęcia, jeśli tylko jakieś zostały zrobione w tym samym dniu i w podobnych okolicznościach. Przypomina to funkcje znane ze Zdjęć Google. Fotki mają być przesyłane w oryginalnej rozdzielczości, z zachowaniem szyfrowania end-to-end.

Po czwarte: Siri

Cóż, akurat tutaj ulepszeń jest jak na lekarstwo. Niektórzy spodziewali się zapewne jakiejś małej rewolucji, ogłoszenie wielkich zmian, które pozwoliłyby dogonić resztę stawki – Google i Amazon – w biegu po tytuł najbardziej zaawansowanego asystenta głosowego. Cóż – nie tym razem.

Siri otrzymała jedynie nową funkcję o nazwie Skróty. Możemy dodawać głosowe skróty do wybranych działań z naszych ulubionych aplikacji, wybierając hasło, którym będziemy je aktywować. Asystent wyświetli też na ekranie blokady sugestie, bazując na naszych działaniach z ostatnich dni. Powiedzmy, że codziennie pijemy kawę w ulubionej kawiarni – Siri będzie w stanie zaproponować nam jakiś gorący napój z tego lokalu jeszcze zanim tam się znajdziemy. Albo popędzi nas, jeśli będziemy spóźniać się na spotkanie czy przypomni o spotkaniu.

Po piąte: aplikacje

Kilka domyślnych aplikacji na iOS zostanie przebudowanych, zaczynając od aplikacji News, w której będą pojawiać się informacje z kraju i ze świata – wszystko to z zaufanych źródeł. Brzmi to zupełnie jak Wiadomości Google. Oprócz tego na iPadach pojawi się aplikacja notatek głosowych, od razu z funkcją zapisu w iCloud. Zmienia się też iBooks, które od teraz będzie nosić nazwę Apple Books. 

Tabletowo.pl Prezentacja iOS 12 na WWDC 2018 - co zmienia nowy mobilny system od Apple? Apple iOS Oprogramowanie

Funkcja Nie przeszkadzaj także doczekała się kilku usprawnień. Teraz będziemy mogli zarządzić, by włączyła się o odpowiedniej godzinie i blokowała wyświetlanie się powiadomień na ekranie, w czasie, gdy my będziemy próbowali zasnąć.

Tabletowo.pl Prezentacja iOS 12 na WWDC 2018 - co zmienia nowy mobilny system od Apple? Apple iOS Oprogramowanie

No właśnie – powiadomienia. Pod tym względem iOS pozostawał w tyle za Androidem, gdyż w iOS 11 powiadomienia nie potrafiły się grupować. Ta ważna funkcja trafiła nareszcie do nowej wersji systemu Apple.

Screen Time to z kolei opcja, która monitoruje użytkowanie urządzenia. Co tydzień użytkownik dostanie raport pokazujący czas spędzony w każdej z aplikacji oraz częstotliwość, z jaką do niej zagląda. Dostaniemy też podpowiedź, która aplikacja wysyła najwięcej powiadomień. Dostępne będą również inne statystyki, na przykład dotyczące tego, z której aplikacji użytkownik korzysta najwięcej. W takim wypadku system zaproponuje, aby ograniczyć czas, jaki jej poświęcamy. Jeżeli ustalony próg zostanie przekroczony, użytkownik do końca dnia straci do niej dostęp.

W połączeniu z kontrolą rodzicielską, dzięki której rodzice otrzymają raporty z urządzeń używanych przez ich dzieci, w łatwy sposób można ograniczyć czas spędzany w określonych aplikacjach. Zmiana hasła do routera Wi-Fi najwyraźniej już nie wystarcza.

Po szóste: iMessage i FaceTime

Bez tego nie mogło się obyć. Dostaniemy nowe Animoji. Nie tyle „nowe” w sensie „odświeżone”, co po prostu pojawią się nowe buźki w kolekcji: ducha, misia koala, tygrysa i tyranozaura.

Jest też opcja stworzenia własnego, spersonalizowanego Memoji dla iMessage. Memoji to Animoji wyglądające jak użytkownik w prawdziwym życiu (oczywiście w animowanej wersji). Jeśli jednak wierne komiksowe odwzorowanie się nam nie spodoba, można nieco „podrasować” swój awatar, zmieniając na przykład kolor skóry czy włosów i fryzurę. Warto w tym miejscu odnotować, że coś podobnego oferuje już Samsung w Galaxy S9 i Galaxy S9+.

Tabletowo.pl Prezentacja iOS 12 na WWDC 2018 - co zmienia nowy mobilny system od Apple? Apple iOS Oprogramowanie

zdj. BGR

Pojawią się też nowe funkcje w aplikacji aparatu, umożliwiające nałożenie na przykład filtrów lub naklejek z popularnych źródeł internetowych. W tym miejscu można także wykorzystać swoje Memoji i wysłać je w formie zdjęcia.

Kolejna nowość to odmienione FaceTime, dzięki któremu będziemy mogli tworzyć konferencje nawet do 32 osób. I posługiwać się przy tym Animoji. Co ciekawe, na podglądzie na ekranie automatycznie powiększy się okno z użytkownikiem, który w danym momencie coś mówi. Tutaj także w czasie rzeczywistym każdy będzie mógł nakładać na siebie swoje Animoji, Memoji, filtry i naklejki. FaceTime będzie działać na iPhone’ach, iPadach, Makach i zegarkach Apple Watch.

Tabletowo.pl Prezentacja iOS 12 na WWDC 2018 - co zmienia nowy mobilny system od Apple? Apple iOS Oprogramowanie

Data wydania

iOS zostanie wydany jesienią tego roku – na wszystkie modele iPhone’ów, iPadów i iPodów Touch z systemem iOS 11. Pierwszą wczesną wersję deweloperską będzie można pobrać już dziś, a publiczna beta pojawi się pod koniec miesiąca.

opracowanie własne przy pomocy BGR, ale bez Grześka by się nie udało :)

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Mediaexpert - ferie z super cenami!
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona