Google udostępnia system Android Things 1.0 dla urządzeń IoT i zapewnia o długim, trzyletnim wsparciu | Tabletowo.pl

Google udostępnia system Android Things 1.0 dla urządzeń IoT i zapewnia o długim, trzyletnim wsparciu

Dołącz do dyskusji 0

Ten tydzień bez wątpienia należy do Google, ponieważ nikt w tak krótkim czasie nie zaprezentował tylu istotnych z naszego punktu widzenia nowości. Oczywiście najwięcej najciekawszych rzeczy zapowiedziano podczas wtorkowego Keynote, ale w inne dni również nie szczędzono ciekawych informacji. Kolejną, obok której zwyczajnie nie sposób przejść obojętnie, jest Android Things 1.0, czyli system przeznaczony do urządzeń z segmentu Internetu Rzeczy (z ang. Internet of Thing, IoT).

System Android Things sam w sobie nie jest nowy, ponieważ był w fazie developer preview od grudnia 2016 roku. Przez prawie półtora roku pobrano blisko sto tysięcy pakietów SDK, a informacje zwrotne na temat tej platformy przekazało ponad dziesięć tysięcy deweloperów. Google w końcu uznało, że bazujący na Androidzie OS jest gotowy i udostępniło jego stabilną wersję Android Things 1.0.

Google poinformowało również o wparciu dla nowych modułów System-on-Modules (SoMs), bazujących na platformach NXP i.MX8M, Qualcomm SDA212, Qualcomm SDA624 i MediaTek MT8516. Są one certyfikowane przez koncern z Mountain View. W dodatku firma zapewnia długoterminowe wsparcie dla nich przez trzy lata. Raspberry Pi 3 Model B i NXP i.MX7D będą nadal wspierane jako platformy developerskie, zakończono natomiast wsparcie dla urządzeń NXP i.MX6UL.

Google bardzo poważnie podchodzi do kwestii bezpieczeństwa i stabilności Android Things 1.0, dlatego już teraz zapowiada terminowe aktualizacje oprogramowania kanałem OTA (Over-The-Air). Mowa tu zarówno o poprawkach stabilności, jak i nowszych łatkach zabezpieczeń. Aktualizacje mają być udostępniane bezpłatnie przez trzy lata i domyślnie będą instalowane automatycznie. Producenci mogą jednak wydłużyć ten okres na określonych przez koncern z Mountain View zasadach.

Pierwszymi urządzeniami z systemem Android Things 1.0 są inteligentne głośniki marek LG i iHome oraz inteligentne wyświetlacze z logo Lenovo, LG i JBL na obudowie.

Polecamy również:

Dwie godziny streszczone w jednym wpisie: wszystkie nowości z Google I/O 2018, o których musicie wiedzieć

Źródło: Android Developer Blog dzięki GSMArena

oiot.pl, czyli wszystko co chciałbyś wiedzieć o Internecie Rzeczy
– nowy serwis Tabletowo o Internecie Rzeczy. Sprawdź!

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona