Sony Xperia XZ2 Sony Xperia XZ2 Compact (fot. Tabletowo.pl)

Sony Xperia XZ2 i Xperia XZ2 Compact – nowy design, bezprzewodowe ładowanie i Super Slow Motion w Full HD!

Przez bardzo długi czas smartfony Sony kojarzone były z niezmiennym designem, w którym z modelu na model zmieniały się jedynie szczegóły. W przypadku zaprezentowanych dziś modeli, Xperii XZ2 i Xperii XZ2 Compact, jest zupełnie inaczej – Sony zrezygnowało ze swojego sprawdzonego wzornictwa na rzecz szklanej obudowy (ale tylko w większym modelu; mniejszy ma plecki z poliwęglanu). Zmiany wizualne to jednak tylko jeden z aspektów, na które warto zwrócić uwagę w ich przypadku. Pojawiło się bowiem – wreszcie – bezprzewodowe ładowanie i kilka funkcji, dzięki którym zdecydowanie trzeba stwierdzić, że nowe urządzenia są skierowane do maniaków konsumowania multimediów w najwyższej jakości, jak i ich tworzenia.

Warto jednak zacząć od tego, że Sony jest jednym z niewielu producentów, którzy rok w rok na targach MWC pokazują kilka nowych smartfonów z wyższej półki. W tym, 2018, Japończycy zaprezentowali dwa świetnie zapowiadające się urządzenia: modele Sony Xperia XZ2 i Sony Xperia XZ2 Compact, o których więcej dowiecie się poniżej.

Oba łączy kilka cech wspólnych – następuje w nich pożegnanie z ramkami na rzecz ekranu o proporcjach 18:9 (2:1). Oba nagrywają wideo w jakości 4K HDR, ale – co ważniejsze – rozszerzone zostały możliwości trybu Super Slow Motion w 960 kl/s, który wcześniej pozwalał na nagrywanie wideo wyłącznie w HD (720p), a teraz – Full HD (1080p). Wbrew pozorom jest to świetna wiadomość.

Sony Xperia XZ2

Smartfon wyposażono w wyświetlacz o przekątnej 5,7 cala, proporcjach 18:9 (2:1) i rozdzielczości Full HD+ (2160×1080 pikseli), w dodatku ze wsparciem dla HDR. Co ciekawe, przy okazji odtwarzania dźwięku włącza się specjalny mechanizm wibracyjny, który ma za zadanie wzmocnić doznania podczas oglądania materiałów wideo.

Sony Xperia XZ2 jest też pierwszym na rynku smartfonem, który potrafi nagrywać wideo w jakości 4K HDR. Na tyle znalazł się aparat o rozdzielczości 19 Mpix f/2.0, natomiast na przodzie kamerka 5 Mpix.

Sercem smartfona jest ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 845 z układem graficznym Adreno 630. Do tego urządzenie oferuje 4 GB RAM i 64 GB pamięci wbudowanej (+microSD). Sprzęt pracuje pod kontrolą systemu Android Oreo i jest zasilany energią z akumulatora o pojemności 3180 mAh z funkcją szybkiego oraz – co jest wspomnianą przeze mnie wcześniej nowością – bezprzewodowego ładowania. Całość ma wymiary 153x72x11,1 mm.

Sony Xperia XZ2 i Xperia XZ2 Compact (fot. Tabletowo.pl)

Sony Xperia XZ2 Compact

Ten model wyposażono w wyświetlacz o przekątnej 5 cali, proporcjach 18:9 (2:1) i rozdzielczości Full HD+. Tutaj także mamy wsparcie dla odtwarzania treści HDR, aczkolwiek w tym urządzeniu nie ma już dedykowanego systemu wibracyjnego. Sercem smartfona jest ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 845 z układem graficznym Adreno 630. Do kompletu są 4 GB RAM i 64 GB pamięci wbudowanej (+microSD).

Na tyle Xperii XZ2 Compact znalazł się taki sam, 19 Mpix aparat z f/2.0 i możliwością nagrywania wideo w jakości 4K HDR oraz w trybie super slow motion przy 960 klatkach na sekundę w rozdzielczości Full HD. Na przodzie mamy natomiast kamerkę 5 Mpix. Urządzenie pracuje pod kontrolą systemu Android Oreo i jest zasilane energią z akumulatora o pojemności 2700 mAh ze wsparciem dla technologii szybkiego ładowania. Całość ma wymiary 135x65x12,1 mm.

Sony Xperia XZ2 Compact (fot. Tabletowo.pl)

Ceny nowych smartfonów Sony niestety nie zostały ujawnione. Pewne jest jedno: to pierwsze smartfony Sony od dłuższego czasu, które mnie sobą zainteresowały, a funkcje przez nie zaproponowane – zaintrygowały. Sony tymi modelami zrobiło bardzo dobry krok w swoim rozwoju. Nie tylko pod względem designu, ale też parametrów i oferowanych funkcji dodatkowych.

Ciekawy jestem czy myślicie podobnie – dajcie znać w komentarzach!