Sony Xperia XZ2 Premium (fot. Sony)

Niespodziewana premiera Sony Xperia XZ2 Premium – najmocniejszą stroną ma być podwójny aparat

Do tej pory zbieram szczękę z podłogi, ponieważ Sony ot tak, po prostu zaprezentowało nowy model. Moje zaskoczenie nie byłoby jednak tak ogromne, gdyby nie fakt, iż jest to kolejny high-end, a takie modele wprowadzane są na rynek z odpowiednią i godną ich pompą. Tymczasem Sony zwyczajnie poinformowało, że do portfolio dołączyła właśnie Xperia XZ2 Premium.

Wygląda na to, że najmocniejszą stroną zaprezentowanej właśnie nowości ma być aparat główny. Moduł na pleckach składa się z dwóch oczek: pierwsze ma rozdzielczość 19 Mpix, sensor RGB, przysłonę f/1.8 i pojedynczy piksel wielkości 1,22 μm. Drugie natomiast ma 12 Mpix, sensor monochromatyczny, przysłonę f/1.6, a jeden piksel ma rozmiar 1,55 μm. Sony chwali się też, że maksymalna wartość ISO w przypadku nagrywania filmów wynosi rekordowe ISO12800, natomiast przy zdjęciach ISO51200. Oczywiście nie zabrakło również możliwości rejestrowania materiałów w jakości 4K HDR oraz w trybie super slow motion przy 960 klatkach na sekundę w HD i Full HD.

Oprócz podwójnego aparatu głównego, Sony Xperia XZ2 Premium ma także kamerkę 13 Mpix z przysłoną f/2.0 oraz wyświetlacz o przekątnej 5,8 cala, proporcjach 16:9 i rozdzielczości 4K (2160×3840 pikseli, 759 ppi) na przodzie. Ekran naturalnie ma też wsparcie dla HDR. Jak podaje Sony, panel jest o 10% większy i o 30% jaśniejszy niż jego poprzednia generacja. W dodatku to jedyny smartfon na rynku, który może zarówno nagrywać, jak i odtwarzać w pełnej jakości materiały 4K HDR. Nie zabrakło również systemu Dynamic Vibration System, czyli technologii, która dzięki synchronizacji dźwięku i wibracji ma polepszyć wrażenia podczas konsumowania treści (to samo oferuje Xperia XZ2).

Sercem Xperii XZ2 Premium jest ośmiordzeniowy (8x Kryo 385; 10 nm) procesor Qualcomm Snapdragon 845 z układem graficznym Adreno 630, który współpracuje z 6 GB RAM. Na wyposażeniu są też głośniki stereo, umieszczone na przodzie. Zarówno front, jak i tył urządzenia pokrywa szkło Corning Gorilla Glass 5. generacji. Obudowa jest pyło- i wodoszczelna – zostały spełnione wymagania normy IP65/IP68. Całość zasila akumulator o pojemności 3540 mAh, który można ładować zarówno szybko, jak i bezprzewodowo (przy wykorzystaniu technologii Qi).

Xperia XZ2 Premium dostępna będzie w dwóch kolorach: czarnym i srebrnym. Smartfon trafi do sprzedaży latem 2018 roku. Sony nie podało jednak jeszcze ceny tego modelu oraz listy krajów, w których się pojawi. Mimo wszystko wydaje się niemal pewne, że Polska znajdzie się w tym gronie. Jeśli zaś chodzi o cenę, to biorąc pod uwagę fakt, iż Xperia XZ2 kosztuje 3599 złotych, powinniśmy spodziewać się ceny na poziomie 3799-3999 złotych (na pewno nie niższej, ale raczej też nie wyższej).

Polecamy również:

https://www.tabletowo.pl/2018/04/16/sony-xperia-xz2-premium-sony-xperia-xz-premium-porownanie-parametrow/

Źródło: Sony przez Phone Arena