Samsung Chromebook Plus V2 (fot. Samsung)

Nowy Samsung Chromebook Plus V2 oferuje więcej niż można by oczekiwać od typowego chromebooka

Chromebooki to raczej urządzenia o dość podstawowych parametrach, nie stworzone do wymagających zadań. Samsung udowadnia jednak, że również w takim sprzęcie można zaoferować szereg udogodnień, które zwiększą komfort korzystania z tego typu komputera osobistego.

Nie jest to pierwsze podejście Samsunga do chromebooków. Chromebook Plus V2 jest bezpośrednim następcą modelu Chromebook Plus z zeszłego roku, chociaż producent ma w ofercie także szereg innych propozycji. Pod kilkoma względami oba urządzenia są do siebie bardzo podobne, ale sporo je też różni. Zapowiedziana właśnie nowość ma 12,2-calowy wyświetlacz o proporcjach 16:10, rozdzielczości Full HD (1920×1080 pikseli) i jasności maksymalnej 300 nitów. Poprzednik legitymuje się z kolei 12,3-calowym ekranem o proporcjach 3:2, rozdzielczości 2400×1600 pikseli i jasności maksymalnej 400 nitów.

Reklama

W obu przypadkach wyświetlacz jest dotykowy i wspiera obsługę rysikiem (w Chromebook Plus V2 wykrywa on 4096 poziomów nacisku i rozpoznaje nachylenie stylusa; Pen chowany jest w obudowie), a do tego użytkownik może obracać go o 360°. W nowym modelu jednostką centralną jest procesor Intel Celeron 3965Y ze zintegrowaną grafiką Intel HD Graphics 615. Dla porównania, poprzednik dysponuje układem, bazującym na architekturze ARM i składającym się z dwóch rdzeni ARM Cortex-A72 2,0 GHz oraz czterech ARM Cortex-A53. Oba chromebooki mają też 4 GB RAM32 GB pamięci wbudowanej z możliwością rozszerzenia przy pomocy karty microSD (w V2 o maksymalnej pojemności 400 GB).

Samsung Chromebook Plus V2 (fot. Samsung)

Ciekawostką jest, że na pokładzie Chromebook Plus V2 znajdują się dwa aparaty. Pierwszy z nich umieszczono – klasycznie – nad wyświetlaczem, natomiast drugi nad klawiaturą, aby użytkownik mógł skorzystać z niego, kiedy będzie używał urządzenia w trybie tabletu. Pierwszy z aparatów ma rozdzielczość 1 Mpix, natomiast drugi… aż 13 Mpix, a do tego jeszcze przysłonę f/1.9. Warto też od razu dodać, że klawiatura jest odporna na przypadkowe zachlapanie.

Chromebook Plus V2 oferuje również dwa porty USB Typu C i jeden pełnowymiarowy USB 3.0 oraz 3,5 mm złącze słuchawkowe. Nie zabrakło także głośników stereo (2x 1,5W). Chromebook działa pod kontrolą systemu Chrome OS, a o dostarczanie energii do pracy dba akumulator o pojemności 39 Wh. Całość ma wymiary 28,80×20,80×1,6 cm i waży 1,33 kg.

Sugerowaną cenę Chromebook Plus V2 ustalono na 499,99 dolarów amerykańskich, tj. równowartość ~1850 złotych.

Źródło: Samsung, Android Central, Samsung