Premiera procesora Helio P70, czyli płonnej nadziei MediaTeka na pobicie Qualcomma w smartfonach klasy średniej

Procesory MediaTeka nie mają zbyt dobrej sławy na Zachodzie, a to dlatego, że kojarzą się raczej z układami montowanymi w smartfonach budżetowych aniżeli we flagowcach. I rzeczywiście tak jest, bo rzadko który producent decyduje się na montaż procesora Helio w urządzeniu reprezentującym całą markę. Rzecz ma się całkiem inaczej, jeśli chodzi o rynki wschodnie i telefony ze średniej półki. Walcząc o pozycję w tym segmencie, MediaTek prezentuje nowego Helio P70.

Już sama nazwa wskazuje, że MediaTek zamierza ugrać coś na dobrej opinii, jaką pozostawił po sobie Helio P60, który był wykorzystywany w takich smartfonach jak Nokia 5.1 Plus czy Oppo F9 i F9 Pro. Wygląda na to, że P70 będzie konkurencją dla Snapdragona 675 od Qualcomma, przynajmniej na papierze.

MediaTek podkreśla, jak mocno nowy układ będzie wspierał mobilną fotografię. P70 ma przetwarzać nawet 32-megapikselowe zdjęcia pochodzące z pojedynczej kamery oraz fotografie wykonane przy pomocy podwójnych aparatów z matrycami 24 Mpix + 16 Mpix.

Chip zbudowany jest w oparciu o 12-nanometrową architekturę FinFET od TSMC, co może przemawiać za energooszczędnymi ambicjami procesora. Składa się na niego osiem rdzeni: 4 rdzenie Cortex-A73 (2.1 GHz) oraz 4 rdzenie Cortex-A53 (2.0 GHz). Zastosowany moduł graficzny to Mali-G72, taktujący z częstotliwością zegara 900 MHz, zaś osobna jednostka APU (dla przetwarzania danych algorytmów Sztucznej Inteligencji) pracuje w trybie 525 Hz.

Oczywiście nowe Helio wspiera wszystkie aktualnie używane standardy łączności, z VoLTE, ViLTE i ViWi-Fi na czele.

 

Wszystko wygląda cudownie na plakatach, ale gdy porównamy specyfikację P70-tki z Helio P60, okaże się, że MediaTek dokonał tylko niewielkich zmian. Układ rdzeni nie uległ modyfikacji, a jedynie podniesiono taktowanie Cortex-A73 o 100 MHz. Podobnie uczyniono z układem graficznym. Największą nowością są ulepszone możliwości obsługi aplikacji AI oraz obsługa podwójnych aparatów 24 Mpix + 16 Mpix. Wcześniej było to „tylko” 20 Mpix + 16 Mpix. Poza tym jest to ten sam procesor, wykonany w tym samym procesie technologicznym, obsługujący, jak poprzednik, max. 8 GB pamięci RAM i mający zainstalowany ten sam modem.

MediaTek nie zdecydował się więc na żadną rewolucję. Co prawda Qualcomm również nie dokonuje cudów, jeśli chodzi o nowe modele platform mobilnych, ale tak drobne zmiany w Helio P70 mogą nie wystarczyć, żeby w nadchodzących miesiącach zagrozić Qualcommowi. Zwłaszcza, że Snapdragon 675 zapowiada się nieco ciekawiej.

https://www.tabletowo.pl/2018/10/23/qualcomm-snapdragon-675-procesor-dla-trzech-aparatow/

źródło: MediaTek przez PhoneArena