Premiera procesora Helio P70, czyli płonnej nadziei MediaTeka na pobicie Qualcomma w smartfonach klasy średniej

Procesory MediaTeka nie mają zbyt dobrej sławy na Zachodzie, a to dlatego, że kojarzą się raczej z układami montowanymi w smartfonach budżetowych aniżeli we flagowcach. I rzeczywiście tak jest, bo rzadko który producent decyduje się na montaż procesora Helio w urządzeniu reprezentującym całą markę. Rzecz ma się całkiem inaczej, jeśli chodzi o rynki wschodnie i telefony ze średniej półki. Walcząc o pozycję w tym segmencie, MediaTek prezentuje nowego Helio P70.

Reklama

Już sama nazwa wskazuje, że MediaTek zamierza ugrać coś na dobrej opinii, jaką pozostawił po sobie Helio P60, który był wykorzystywany w takich smartfonach jak Nokia 5.1 Plus czy Oppo F9 i F9 Pro. Wygląda na to, że P70 będzie konkurencją dla Snapdragona 675 od Qualcomma, przynajmniej na papierze.

Reklama

MediaTek podkreśla, jak mocno nowy układ będzie wspierał mobilną fotografię. P70 ma przetwarzać nawet 32-megapikselowe zdjęcia pochodzące z pojedynczej kamery oraz fotografie wykonane przy pomocy podwójnych aparatów z matrycami 24 Mpix + 16 Mpix.

Chip zbudowany jest w oparciu o 12-nanometrową architekturę FinFET od TSMC, co może przemawiać za energooszczędnymi ambicjami procesora. Składa się na niego osiem rdzeni: 4 rdzenie Cortex-A73 (2.1 GHz) oraz 4 rdzenie Cortex-A53 (2.0 GHz). Zastosowany moduł graficzny to Mali-G72, taktujący z częstotliwością zegara 900 MHz, zaś osobna jednostka APU (dla przetwarzania danych algorytmów Sztucznej Inteligencji) pracuje w trybie 525 Hz.

Oczywiście nowe Helio wspiera wszystkie aktualnie używane standardy łączności, z VoLTE, ViLTE i ViWi-Fi na czele.

 

Wszystko wygląda cudownie na plakatach, ale gdy porównamy specyfikację P70-tki z Helio P60, okaże się, że MediaTek dokonał tylko niewielkich zmian. Układ rdzeni nie uległ modyfikacji, a jedynie podniesiono taktowanie Cortex-A73 o 100 MHz. Podobnie uczyniono z układem graficznym. Największą nowością są ulepszone możliwości obsługi aplikacji AI oraz obsługa podwójnych aparatów 24 Mpix + 16 Mpix. Wcześniej było to „tylko” 20 Mpix + 16 Mpix. Poza tym jest to ten sam procesor, wykonany w tym samym procesie technologicznym, obsługujący, jak poprzednik, max. 8 GB pamięci RAM i mający zainstalowany ten sam modem.

MediaTek nie zdecydował się więc na żadną rewolucję. Co prawda Qualcomm również nie dokonuje cudów, jeśli chodzi o nowe modele platform mobilnych, ale tak drobne zmiany w Helio P70 mogą nie wystarczyć, żeby w nadchodzących miesiącach zagrozić Qualcommowi. Zwłaszcza, że Snapdragon 675 zapowiada się nieco ciekawiej.

https://www.tabletowo.pl/2018/10/23/qualcomm-snapdragon-675-procesor-dla-trzech-aparatow/

źródło: MediaTek przez PhoneArena