Patriot Evolver to superszybki przenośny dysk SSD, chociaż na rynku są jeszcze szybsze 23
zewnętrzny dysk SSD Patriot Evolver (fot. Patriot)

Patriot Evolver to superszybki przenośny dysk SSD, chociaż na rynku są jeszcze szybsze

Dysków zewnętrznych, tak samo, jak głośników bezprzewodowych i powerbanków, są w sklepach całe masy. Coraz częściej pojawiają się jednak propozycje o wyjątkowo wyśrubowanych parametrach, skierowane do bardziej wymagających użytkowników. Patriot Evolver jest jedną z nich.

Niektórzy z Was zapewne wciąż pamiętają o zaprezentowanym niedawno dysku Samsung Portable SSD X5, któremu należy się miano jednego z najszybszych dysków zewnętrznych SSD na rynku. Charakteryzuje się on prędkością odczytu sekwencyjnego na poziomie nawet 2800 MB/s, natomiast zapis sekwencyjny waha się od 2100 MB/s do 2300 MB/s (w zależności od wersji urządzenia). Wartości te naprawdę robią wrażenie.

https://www.tabletowo.pl/2018/08/28/premiera-dysk-zewnetrzny-ssd-thunderbolt-3-samsung-portable-ssd-x5-specyfikacja-cena-dostepnosc/

Patriot Evolver nie może się pochwalić aż tak wyśrubowanymi parametrami, jednak nadal jest to propozycja z wyższej półki, raczej nie dla przeciętnego użytkownika, tylko takiego, który będzie w stanie w 100% wykorzystać jego potencjał, używając go przy bardziej wymagających zadaniach.

Patriot Evolver charakteryzuje się prędkością odczytu do 1600 MB/s oraz zapisem na poziomie 1000 MB/s. Jest to więc zauważalnie mniej niż w przypadku dysku Samsung Portable SSD X5, ale jednocześnie też o wiele więcej niż można oczekiwać od przeciętnego urządzenia tego typu, gdzie średnio jest to ~500 MB/s.

Dysk Patriot Evolver wyposażono w interfejs ThunderBolt 3 ze złączem USB-C oraz kontroler Phison E8 (PCIe). Ten pierwszy pozwala na transfery nawet do 8 razy szybsze niż jest to możliwe przy USB 3.0. Całość ma wymiary 101x46x11 mm i waży zaledwie ~88 gramów. Jak podaje producent, obudowa została wykonana z wysokiej jakości materiału.

Patriot Evolver to superszybki przenośny dysk SSD, chociaż na rynku są jeszcze szybsze 24
zewnętrzny dysk SSD Patriot Evolver (fot. Patriot)

Patriot Evolver dostępny jest w dwóch wersjach: 512 GB i 1 TB. Cenę tej pierwszej ustalono na 999 złotych, natomiast drugiej na 1650 złotych.

Źródło: informacja prasowa