Huawei AI Cube Smart Speaker (fot. Huawei)

Nowy inteligentny głośnik Huawei AI Cube wygląda jak spasiony HomePod od Apple

W Chinach zupełnie nieoczekiwanie zadebiutował dziś inteligentny głośnik Huawei AI Cube. Zwraca on uwagę na siebie od razu, ponieważ wygląda jak hojnie podkarmiony HomePod od Apple. Abstrahując jednak od jego wyglądu, jest to nieźle wyposażony sprzęt, który może też pełnić kilka innych ról i ma ogromny potencjał.

Mimo wszystko Huawei AI Cube to przede wszystkim głośnik. Do współpracy nad tą kwestią producent zaprosił markę Dynaudio, która specjalizuje się w tego typu urządzeniach. Huawei dodał od siebie natomiast swoje autorskie rozwiązanie o nazwie Histen (spotykane także na pokładzie smartfonów i tabletów jego i Honora), dzięki czemu wydobywający się dźwięk jest naturalny, wyraźny, wysycony basem i ogólnie dobrej jakości.

Reklama

Jeśli natomiast ciekawią Was „suche” parametry, to głośnik mono ma rozmiar 2,25 cala i moc 10 W oraz charakteryzuje się impedancją 4 Ω i zakresem częstotliwości 70 Hz-16 KHz. Na wyposażeniu Huawei AI Cube znajduje się także sześć mikrofonów, ponieważ urządzenie ma również na pokładzie inteligentnego asystenta Xiaoyi, który potrafi wykonywać wydawane mu polecenia, a nawet rozpoznawać głosy poszczególnych domowników.

Huawei AI Cube Smart Speaker (fot. Huawei)

Przez Huawei AI Cube można również wykonywać połączenia głosowe oraz kontrolować elementy smart home z jego poziomu, aczkolwiek tylko pod warunkiem, że wchodzą one w skład certyfikowanego przez Huawei ekosystemu. Urządzenie ma zasięg do 5 metrów, tzn. z takiej maksymalnie odległości usłyszy głos użytkownika. Na jego pokładzie znajdują się także algorytmy, potrafiące wyciszać szumy z otoczenia (np. odgłosy z włączonego telewizora), aby sprzęt dobrze zrozumiał wydawane mu polecenia.

Możliwości asystenta Xiaoyi są ogromne i pod względem funkcjonalności zdaje się on tak bardzo nie odbiegać od Alexy Amazonu czy Asystenta Google – a przynajmniej takie wrażenie można odnieść, przeglądając stronę, poświęconą Huawei AI Cube (link w źródle).

Huawei AI Cube Smart Speaker (fot. Huawei)

Łączność w Huawei AI Cube zapewniają Bluetooth 4.2 i jednozakresowe Wi-Fi 802.11 b/g/n 2,4 GHz. A gdyby kogoś to interesowało, to sercem urządzenia jest czterordzeniowy procesor MediaTek MT8516 1,2 GHz, współpracujący z 256 MB RAM. Pamięci wbudowanej jest natomiast 128 MB.

Chociaż Huawei AI Cube wygląda jak dość spasiona kopia HomePod, to jest od niego znacznie tańszy – kosztuje bowiem zaledwie 399 juanów, tj. równowartość ~60 dolarów (za głośnik Apple trzeba natomiast zapłacić 349 dolarów). Sprzęt ten powstał jednak specjalnie z myślą o chińskim rynku i nie należy się go spodziewać w Europie.

Źródło: HuaweiEngadget China, Engadget