Premiera HTC Exodus 1 – smartfona zrodzonego z idei blockchain, idealnego dla posiadaczy kryptowalut

HTC zaprezentowało swój pierwszy smartfon oparty na technologii blockchain – “Exodus 1” w ramach wczesnego dostępu. Po raz pierwszy w historii, zamówienia można składać w kryptowalutach – zapłacimy w Bitcoinach lub Ethereum. 

Exodus 1 to dość specyficzny twór. Łączy wydajność (ma Snapdragona 845, 6 GB RAM i 128 GB pamięci wewnętrznej) z technologią blockchain i oprogramowaniem, które wydziela w pamięci smartfona specjalną enklawę. Jej dane są chronione nawet przed systemem operacyjnym Android. W tej przestrzeni użytkownik bezpiecznie przechowa swoje klucze kryptograficzne, bez względu na to, czy są to kryptowaluty, czy niezamienne tokeny NFT. HTC twierdzi, że właśnie stworzyło urządzenie będące podwaliną nowej ery Internetu.

Specjalnie dla miłośników kryptowalut, HTC opracowało społeczny mechanizm odzyskiwania kluczy – Social Key Recovery – przydatny na wypadek zagubienia lub kradzieży smartfona, czy też zwyczajnie, w przypadku kiedy użytkownik zapomni kluczy. Dzięki niemu są one przechowywane nie w jakiejś centralnej bazie producenta albo na jednym, zagranicznym serwerze w chmurze. Użytkownik wybiera kilka zaufanych kontaktów, którym powierzane są elementy kluczy, podzielone wcześniej przy użyciu poufnego algorytmu udostępniania. Wymagane jest tylko zainstalowanie aplikacji do zarządzania kluczami. Jeśli tylko zajdzie taka potrzeba, użytkownik będzie mógł szybko odzyskać dostęp do swoich funduszy.

W oficjalnej informacji HTC czytamy:

„HTC zaprasza kryptografów i programistów z całego świata do przyłączenia się do społeczności HTC Exodus i wspólnego działania na rzecz udoskonalenia enklawy. W ramach wczesnego dostępu HTC zaprasza społeczność do dzielenia się uwagami, które mogłyby jeszcze ulepszyć działanie portfela i bezpiecznego przechowywania danych przez kanał „HTC EXODUS (OFFICIAL)” w serwisie Telegram.”

Tajwański producent zamierza popularyzować technologię, którą wykorzystano przy tworzeniu modelu Exodus 1. W tym celu upubliczni API, który pozwoli developerom korzystać z tego smartfona do ochrony kluczy i podpisywania transakcji. Firma udostępni je też partnerom, którzy podzielają jej wizję API zarządzania kluczami Zion oraz SDK portfela.

W gruncie rzeczy dużo będzie teraz zależeć właśnie od deweloperów. Idea większego bezpieczeństwa internetu oraz zdecentralizowane aplikacje brzmią dobrze, ale do rozwoju pomysłów wykorzystanych przy konstruowaniu Exodus 1 potrzebni są ludzie niezwiązani z HTC. Tajwańczycy mają wystarczająco dużo problemów z utrzymaniem się na powierzchni smartfonowego oceanu, a Exodus 1 – choć niczego mu nie brakuje, a pod względem technologii blockchain rzeczywiście jest wyjątkowy – raczej nie stanie się hitem sprzedaży.

Gdyby jeszcze zwrócić uwagę na inne aspekty specyfikacji Exodus 1, to warto wspomnieć o 6-calowym ekranie Quad HD+ o proporcjach 18:9, dwóch aparatach głównych (12 Mpix + 16 Mpix) oraz dwóch przednich (8 Mpix + 8 Mpix) oraz baterii 3500 mAh. Smartfon jest też odporny na zanurzenie w wodzie do głębokości 1,5 m przez 30 minut (IP68), działa na Androidzie Oreo, a jego obudowa jest półprzezroczysta na pleckach.

Na stronie htcexodus.com urządzenie kosztuje 0,15 BTC lub 4,78 ETH (wg kursów podczas edycji tego artykułu, ok. 3600 zł). Wysyłka smartfona rozpocznie się w grudniu.

 

źródło: informacja prasowa, HTC