Amazon Echo Show 5
Amazon Echo Show 5 (fot. Amazon)

Amazon zaprezentował nowy inteligentny głośnik z ekranem – Echo Show 5

Portfolio Amazona wypełnione jest głośnikami różnej maści – od kompaktowych typu Echo Dot, przez nieco większe pokroju Echo i Echo Plus, aż po największe gabarytowo z ekranem Echo Show 2018. Dziś do oferty producent dołączył nowy model z wyświetlaczem, Echo Show 5.

Specyfikacja Amazon Echo Show 5

Urządzenie to w głównych założeniach jest podobne do wspomnianego już Echo Show 2018, jednak Amazon wyposażył je w niemal dwukrotnie mniejszy ekran. W Echo Show 5 wyświetlacz ma bowiem przekątną 5,5 cala, podczas gdy pierwowzór dysponuje 10-calowym panelem.

Reklama

Na pokładzie Echo Show 5 oczywiście „znajduje się” asystentka głosowa Alexa, którą można poprosić m.in. o włączenie podglądu z zainstalowanej w innym pomieszczeniu kamerki. W urządzeniu zainstalowano też aparat o rozdzielczości 1 Mpix, więc użytkownik będzie mógł przeprowadzać także rozmowy wideo.

Osoby, które wyjątkowo obawiają się o swoją prywatność, niewątpliwie ucieszy możliwość fizycznego zasłonięcia aparatu za pomocą prostego przełącznika na górze Echo Show 5. W podobny sposób można też wyłączyć mikrofony. Oprócz tego, Amazon udostępnił nową komendę, pozwalającą usunąć historię wydanych poleceń – w tym celu wystarczy powiedzieć „Alexa, delete everything I said today” bądź „Alexa, delete what I just said”. Funkcja ta będzie dostępna dla właścicieli wszystkich głośników z serii Echo.

Jeśli zaś chodzi o kwestie czysto techniczne, to Echo Show 5 wyposażono w czterordzeniowy (4x ARM Cortex-A53 1,5 GHz) procesor MediaTek MT8163 (SoC ten jest dedykowany przede wszystkim tabletom, chociaż na rynku są też smartfony z nim na pokładzie), dwa mikrofony i 1,65-calowy głośnik. Za łączność odpowiadają zaś moduły Bluetooth oraz dwuzakresowe Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac 2,4 GHz i 5 GHz. Nie zabrakło również 3,5 mm złącza słuchawkowego.

Amazon Echo Show 5 – cena, dostępność

Przedsprzedaż najnowszego głośnika z ekranem już się rozpoczęła (m.in. w USA, Niemczech i Wielkiej Brytanii). Jego cenę ustalono na 89,99 dolarów/89,99 euro/79,99 funtów. Dla porównania, Echo Show 2018 kosztuje 229,99 dolarów/229,99 euro/219,99 funtów. Sprzedaż regularna planowo ruszy z kolei pod koniec czerwca 2019 roku.

Amazon Echo Show 5 będzie dostępny w dwóch kolorach: Sandstone i Charcoal. Przy okazji w sprzedaży pojawi się również magnetyczna podstawka za 19,99 USD, umożliwiająca swobodne obracanie głośnika w zależności od potrzeb.

Źródło: Engadget, Android Police