Samsung zaprezentował niezwykle szybki dysk zewnętrzny SSD. Prędkości zapisu i odczytu robią wrażenie | Tabletowo.pl

Samsung zaprezentował niezwykle szybki dysk zewnętrzny SSD. Prędkości zapisu i odczytu robią wrażenie

Dołącz do dyskusji 0

W każdym segmencie jest miejsce na innowacje. I chociaż Samsung kojarzony jest głównie ze smartfonami, tabletami i wearables oraz sprzętem RTV i AGD, to właśnie zaprezentował produkt, z którego może być naprawdę dumny. Samsung Portable SSD X5 jest bowiem naprawdę ultraszybkim dyskiem zewnętrznym SSD.

Samsung Portable SSD X5 jest pierwszym w ofercie tego producenta dyskiem zewnętrznym SSD, wykorzystującym protokół NVMe i dobrodziejstwa technologii Thunderbolt 3. Ta ostatnia charakteryzuje się przepustowością na poziomie 40 Gbit/s – to nawet cztery razy więcej niż w przypadku USB 3.1 i osiem razy więcej w porównaniu do USB 3.0.

Dzięki połączeniu protokołu NVMe i technologii Thunderbolt 3 udało się uzyskać prędkość odczytu sekwencyjnego na poziomie nawet 2800 MB/s – to do 5,2 raza szybciej niż w przypadku dysków zewnętrznych SSD, wykorzystujących interfejs SATA i do 25,5 raza szybciej w porównaniu do zewnętrznych dysków HDD!

Jeśli zaś chodzi o prędkość zapisu sekwencyjnego, to może ona sięgnąć poziomu nawet 2300 MB/s (w wersji 500 GB wartość ta jest nieco niższa i wynosi do 2100 MB/s). Umożliwia to – na przykład – przesłanie filmu w rozdzielczości 4K UHD o wadze 20 GB w zaledwie… 12 sekund!

Samsung Portable SSD X5 dostępny będzie w trzech wersjach: 500 GB, 1 TB i 2 TB. Obudowa jest w pełni metalowa, a górna część została wypolerowana na wysoki połysk. Producent zapewnia, że dysk jest odporny na upadki z wysokości do 2 metrów. Dodano także mechanizmy, które mają go chronić przed przegrzaniem (określono to mianem technologii Dynamic Thermal Guard – jest to rozwiązanie mechaniczne). Całość ma wymiary 119x62x19,7 mm i waży 150 gramów.

Ceny

  • 500 GB – 399,99 dolarów amerykańskich
  • 1 TB – 699,99 dolarów amerykańskich
  • 2 TB – 1399,99 dolarów amerykańskich

dysk zewnętrzny Samsung Portable SSD X5 – zestaw sprzedażowy (fot. Samsung)

Samsung Portable SSD X5 będzie dostępny w sprzedaży od 3 września 2018 roku. Dysk jest kompatybilny z urządzeniami, wyposażonymi w port Thunderbolt 3 (zarówno Macami od Apple, jak i PeCetami z Windowsem).

Źródło: Samsung

oiot.pl, czyli wszystko co chciałbyś wiedzieć o Internecie Rzeczy
– nowy serwis Tabletowo o Internecie Rzeczy. Sprawdź!

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona