Powiadomienia z iPhone na Android Wear

Android Wear jest wersją Androida zaprojektowaną specjalnie dla smartwatchy i innych wearables. System ten działa w oparciu o sparowanie z nim urządzenia działającego na systemie Android w wersji 4.3 lub nowszej. Do jego w pełni funkcjonalnego działania potrzebna jest integracja z Google Now oraz centrum powiadomień naszego smartfona, co skutkuje tym, że urządzenia Android Wear nie działają z innymi systemami. Jeden z deweloperów postanowił choć w małym stopniu zmienić ten stan rzeczy.

Google wspominało o tym, że rozważa wprowadzenie możliwości sychronizacji Android Wear z iOS, lecz od wdrożenia tego pierwszego na rynek minął już niemal rok i nic w tym temacie nie zostało poczynione. Jeden z deweloperów z XDA, niejaki Mohammad Abu-Garbeyyeh znany na forum również jako MohammadAG, opracował pewien sposób na wyświetlanie powiadomień z iPhone na zegarkach z Android Wear, jak np. Moto360 czy LG G Watch R. Twórca wielu znanych modułów do Xposed Framework w swoim rozwiązaniu wykorzystuje opcję zwaną Apple Notification Center Service (ANSC), która została oficjalnie wdrożona w iOS 7. Jest to funkcja wykorzystywana m.in. do synchronizacji Pebble z iPhone poprzez Bluetooth. To, iż jest to natywna funkcja systemu od Apple sprawia, że nie potrzebne jest instalowanie żadnej dodatkowej aplikacji, aby móc wysłać każde powiadomienie do sparowanego smartwatcha.

Reklama

Odpowiednie działania należy natomiast podjąć po stronie samego zegarka. Potrzebne jest zainstalowanie na nim specjalnie przygotowanego przez Mohammada programu .apk. Do tego procesu, niestety, potrzebny będzie telefon z systemem Android, który konieczny jest do skonfigurowania zegarka oraz przesłania i zainstalowanie na nim odpowiedniego pliku. Warto wspomnieć, iż zabieg ten powinien działać na urządzeniach Apple działających na systemie iOS w wersji 7 lub nowszej bez jailbreak.

Opracowany sposób nie dostarcza, niestety, pełnej funkcjonalności, jaką może nam zaoferować smartwatch z systemem Google, dostajemy jedynie dostęp do powiadomień z telefonu. Niemniej jednak jest to dobry start. Może Google w końcu pójdzie po rozum do głowy i zrozumie, że wprowadzenie wsparcia dla iOS mogłoby bardzo poszerzyć horyzonty Android Wear. Na gotowy plik od Mohammada będziemy musieli jeszcze trochę poczekać, ale rozważa on wydanie go w postaci Open Source, co może pozytywnie wpłynąć na rozwój tej inicjatywy.