Sony Xperia XA1 Plus vs Sony Xperia XA2 Plus / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Porównanie Sony Xperia XA1 Plus vs Sony Xperia XA2 Plus – nowsze nie zawsze jest lepsze

Smartfony Sony zazwyczaj kojarzyły mi się z nudą, powtarzalnością i brakiem innowacji. Porównując modele Xperia XA1 Plus i Xperia XA2 Plus mam jednak wrażenie, że producent stara się chociaż w jakimś stopniu nadążyć za pojawiającymi się trendami i faktycznie ulepszać swoje urządzenia. Jednak czy faktycznie pod każdym względem nowszy model jest lepszy? Jak oba smartfony sprawdzają się na co dzień? Który z nich jest bardziej opłacalny? Tego dowiecie się z tego porównania.

Już na pierwszy rzut oka widać sporo różnic pomiędzy oboma urządzeniami. Na przodzie Xperii XA1 Plus znajduje się 5,5 calowy ekran o proporcjach 16:9, a w Xperii XA2 Plus 6-calowy wyświetlacz o proporcjach 18:9 (2:1).

Sony Xperia XA1 Plus vs Sony Xperia XA2 Plus / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Xperii XA2 Plus ramki wokół ekranu są też zauważalnie węższe. Mimo to, wymiary obu urządzeń są bardzo do siebie zbliżone (taka sama szerokość, 2 mm różnicy w wysokości). Kolejną zauważalną różnicą jest umieszczenie czytnika linii papilarnych – w Xperii XA1 Plus jest on na krawędzi, a w następczyni na tyle. Skaner w nowszym smartfonie jest też cały czas aktywny (w starszym modelu najpierw trzeba wybudzić ekran), ale za to działa minimalnie wolniej.

Sony Xperia XA1 Plus vs Sony Xperia XA2 Plus / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

W Xperii XA1 Plus oczko głównego aparatu znajduje się w lewym górnym rogu, a w Xperii XA2 Plus pośrodku panelu tylnego (przy górnej krawędzi). Kamerka na przodzie w nowszym modelu jest wyraźnie większa, co wynika z zastosowania szerszego kąta widzenia.

Wykonanie obudowy w obu urządzeniach jest dość podobne. Tył w całości pokryto matowym tworzywem sztucznym, natomiast boki to połączenie tworzywa z metalem. Na przodzie, rzecz jasna, mamy szkło, aczkolwiek w żadnym z nich nie ma oficjalnego potwierdzenia obecności szkła hartowanego od Corninga. Reszta zmian w obudowie jest już mniej zauważalna, są one bardziej kosmetyczne.

Sony Xperia XA1 Plus vs Sony Xperia XA2 Plus / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Porównanie parametrów technicznych

Model Sony Xperia XA1 Plus Sony Xperia XA2 Plus
ekran 5,5-calowy IPS TFT 1080×1920 pikseli 6-calowy IPS TFT 1080×2160 pikseli
procesor MediaTek Helio P20 Qualcomm Snapdragon 630
GPU Mali T-880 Adreno 508
RAM 4 GB 4 GB
pamięć wewnętrzna 32 GB 32 GB
system Android 7.0 Nougat Android 8.0 Oreo
aparat główny 23 Mpix, f/2.0 23 Mpix f/2.0
kamerka na przodzie 8 Mpix 8 Mpix
akumulator 3430 mAh 3580 mAh
NFC tak tak
złącze słuchawkowe tak tak
USB USB Typu C USB Typu C
wymiary 155x75x8,7 mm 157x75x9,6 mm
waga 190 gramów 205 gramów
cena około 1000 złotych około 1700 złotych

Wideoporównanie

Co wyróżnia Sony Xperię XA1 Plus?

 • Szybszy skaner linii papilarnych,
 • Niższa waga
 • Wydajniejszy akumulator (5,5-8,5 godziny na wyświetlaczu zamiast 5-6,5 godziny w XA2 Ultra),
 • Głośniejszy głośnik do rozmów.

Co wyróżnia Sony Xperię XA2 Plus?

 • Nowocześniejszy wygląd – głównie dzięki ekranowi o proporcjach 18:9 z węższymi ramkami dookoła,
 • Aktywny skaner linii papilarnych,
 • Szerokokątna soczewka kamerki frontowej,
 • Zazwyczaj lepsze zdjęcia macro i nocne,
 • Większa szczegółowość fotografii,
 • Możliwość nagrywania w 4K oraz w 120 klatkach na sekundę,
 • Minimalnie szybsze działanie systemu,
 • Bardziej donośny głośnik multimedialny z nieco głębszymi dźwiękami,
 • Ekran z bardziej nasyconymi kolorami.

System i działanie

Oba smartfony działają pod kontrolą Androida z nakładką od producenta. Różnica jest jednak w wersji oprogramowania – Xperia XA1 Plus ma Androida 7.0 Nougat, natomiast nowszy model Androida 8.0 Oreo.

Ich funkcjonalność jest bardzo zbliżona i nie ma pod tym względem praktycznie żadnych różnic. No, może poza trybem obsługi jedną ręką, którego w starszym modelu nie ma i aplikacją aparatu, gdzie faktycznie umieszczono kilka trybów więcej. Poza tym minimalnie odświeżone są niektóre ikony, grafiki i tapety.

Co do działania obu Xperii, to zarówno w nowszym, jak i starszym modelu płynność stoi na bardzo dobrym poziomie. W żadnym z nich nie pojawiają się większe przycinki czy klatkowania animacji, programy same z siebie też raczej się nie zamykają. Konfrontując jednak te urządzenia ze sobą, można czasem zauważyć, że aplikacje ładują się szybciej w Xperii XA2 Plus, ale te różnice nie są jakoś mocno odczuwalne.

Tak więc – oba smartfony działają dobrze i bez większych problemów pozwolą na komfortową pracę na co dzień.

Sony Xperia XA1 Plus vs Sony Xperia XA2 Plus / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Benchmarki

Model Sony Xperia XA1 Plus Sony Xperia XA2 Plus
AnTuTu Benchmark 79860 88622
CPU Prime Benchmark 11523 12834
3DMark:
Sling Shot 953 1314
Sling Shot Extreme – OpenGL ES 3.1 671 814
Sling Shot Extreme – Vulkan 390 703
Geekbench:
Single-Core 832 854
Multi-Core 3728 4149

Aparaty

Pozornie do dyspozycji mamy takie same aparaty. Na tyle oba smartfony mają matryce 23 Mpix z przysłoną f/2.0, natomiast na froncie gości 8 Mpix kamerka do selfie. Przeglądając jednak zdjęcia z obu urządzeń, szybko okazuje się, że kilka różnic da się zauważyć.

Sony Xperia XA1 Plus vs Sony Xperia XA2 Plus / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Jeśli chodzi o jakość zdjęć to żaden z tych smartfonów nie jest idealny. Fotografie z Xperii XA1 Plus mają zazwyczaj ładniejsze kolory, szczególnie zieleń, za to ich szczegółowość jest mniejsza niż w przypadku zdjęć z nowszego modelu. Xperia XA2 Plus ma częściej z kolei problemy z prześwietlaniem fotografii i ich nienaturalnym rozjaśnianiem, ale za to daje radę wykonywać zazwyczaj (lecz nie zawsze – poniżej to widać na słoneczniku) wyraźniejsze macro, lepszej jakości zdjęcia nocne i te w sztucznym świetle.

W przypadku kamerki na przodzie nieco lepiej wypada Xperia XA2 Plus, ponieważ wykonywane przez nią zdjęcia mają więcej szczegółów i są trochę ostrzejsze. Z kolei model z zeszłego roku, według mnie, nieco lepiej odzwierciedla kolory (w bardziej naturalny sposób).

Widać jednak jeszcze jedną różnicę – kąt widzenia. Xperia XA2 Plus została bowiem wyposażona w aparat z szerokokątną soczewką (120°), co pozwala uchwycić stanowczo więcej osób czy obiektów.

Poniżej kilka przykładów zdjęć wykonanych tymi smartfonami. Po lewej – Sony Xperia XA1 Plus, po prawej – Sony Xperia XA2 Plus.

Podsumowanie

Między tymi smartfonami jest ~700 złotych różnicy w cenie, ale czy faktycznie różnice są tak odczuwalne, żeby dopłacać do nowszego modelu? Mam dość mieszane uczucia. Xperia XA2 Plus wygląda nowocześniej, działa minimalnie szybciej, ma lepsze aparaty i szerokokątną soczewkę w kamerce na przodzie, a do tego ma też aktywny skaner linii papilarnych.

Sony Xperia XA1 Plus vs Sony Xperia XA2 Plus / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Niestety nie wszystkie zmiany względem poprzedniczki są na plus. Bateria w Xperii XA1 Plus zapewnia zauważalnie lepsze czasy pracy, smartfon ma też smuklejszą obudowę i jest lżejszy, a do tego oferuje minimalnie szybciej działający skaner linii papilarnych.

Przy aktualnych cenach uważam, że Sony Xperia XA1 Plus ma stanowczo lepszy stosunek możliwości do ceny. Wydawanie 700 złotych więcej jest, według mnie, w tym przypadku szaleństwem. Za 1700 złotych znajdziemy bowiem mnóstwo ciekawszych propozycji, które wypadną lepiej od Xperii XA2 Plus.

W tym porównaniu można więc wyłonić dwóch zwycięzców. Xperia XA2 Plus jest lepsza od modelu starszego – to niezaprzeczalny fakt. Różnica w cenie jest jednak zbyt duża, żeby faktycznie opłacało się dopłacać do nowszego urządzenia. W związku z tym wygranym pod względem opłacalności jest w tym przypadku Xperia XA1 Plus.

Dajcie znać w komentarzach, który z tych smartfonów do Was bardziej przemawia. Zachęcam też do zagłosowania w poniższej ankiecie.

Sony Xperia XA1 Plus czy Sony Xperia XA2 Plus?