Porównanie: Motorola Xoom vs Apple iPad

Po oficjalnej premierze Motoroli Xoom wiele zagranicznych portali okrzyknęło ją mianem tabletu internetowego, który spokojnie może rywalizować z iPadem. Jeszcze ciekawszy jest fakt, że znaczna ich część przykleiła do tabletu Motoroli łatkę „iPad-killera„. A co na to Tabletowo? Postanowiliśmy się bliżej przyjrzeć specyfikacjom obu modeli i dokładnie je przeanalizować. Oznacza to tylko jedno – porównanie Motoroli Xoom i Apple iPada.

Wyświetlacz

Nikt nie ma wątpliwości i nikomu nie trzeba tłumaczyć, że wyświetlacz to najważniejsza część wszystkich tabletów internetowych. W przypadku obu modeli różnica w ich wielkości jest niewielka. Xoom posiada ekran o przekątnej 10,1″ i rozdzielczości 1280 x 800 pikseli, z kolej iPad – 9,7″ i rozdzielczości 1024 x 768 pikseli. Należy tutaj zauważyć, że na Xoom bezproblemowo można oglądać wideo w jakości HD (1280 x 720 pikseli). Z kolei na plus dla iPada jest technologia, w jakiej został wykonany ekran – IPS.

Zwycięzca: Motorola Xoom

Procesor

Procesor to drugi pod względem ważności komponent każdego tabletu. Bez niego, a może raczej bez wydajności oferowanej przez niego, nie można by nic zrobić. Xoom posiada dwurdzeniową jednostkę Tegra 2 o taktowaniu 1GHz, z kolei iPad – jednordzeniowy Apple A4 o zegarze 1GHz. Przewagą Motoroli jest także fakt, że ma cztery razy więcej pamięci RAM – 1GB w porównaniu do 256MB w iPadzie.

Zwycięzca: Motorola Xoom

Bateria

Co bierzesz pod uwagę najbardziej myśląc o kupnie telefonu lub tabletu? Po wielkości ekranu (wpływającej na wielkość całego urządzenia) i procesorze, przychodzi czas na baterię. Tablety z założenia mają być mobilnym sprzętem – skoro tak, muszą wytrzymywać długo na jednym ładowaniu, bo trzymanie ich na „smyczy” do niczego nie prowadzi. I tak, w tym przypadku producenci podeszli całkiem poważnie do sprawy, oba modele oferują maksymalny czas odtwarzania wideo do 10 godzin.

Zwycięzca: remis

System operacyjny

To już chyba kwestia gustu, więc z góry można przewidzieć, że w tej rundzie będzie remis. iOS 4.2 albo się komuś podoba, albo nie. Z kolei o Androidzie Honeycomb, OS-ie stworzonym specjalnie dla tabletów, nie możemy zbyt wiele powiedzieć, bo skazani byliśmy dotychczas jedynie na kilka filmików pokazujących jego praktyczne zastosowanie.

Zwycięzca: remis

Pamięć wewnętrzna

Bardzo istotna rzecz, która odgrywa ważną rolę w momencie wybierania przez nas właściwego tabletu. To właśnie dzięki odpowiedniej ilości pamięci możemy przechowywać we wnętrzu urządzenia filmy, muzykę czy różnorakie aplikacje. W tym przypadku Xoom – 32GB pamięci, którą można rozszerzyć o kolejne GB dzięki slotowi kart SD, natomiast iPad oferuje trzy wersje swojego sprzętu – z 16GB, 32GB i 64GB bez możliwości dołożenia żadnej karty pamięci.

Zwycięzca: remis

Aparat i kamerka do połączeń wideo

Cóż, tu komentarz jest chyba zbędny, bo wszyscy wiedzą, że Apple w przypadku aparatu i kamerki się nie popisało. Ale wszystko wskazuje na to, że w iPadzie 2 braki te będą nadrobione. W Motoroli Xoom znalazło się miejsce dla aparatu 5 Mpix z LED, umożliwiającego nagrywanie wideo w jakości HD, a także kamerki 2 Mpix.

Zwycięzca: Motorola Xoom

Wymiary

Motorola Xoom posiada nieco większy wyświetlacz, więc siłą rzeczy powinna być większa od iPada. Okazuje się jednak, że wcale nie jest tak źle, biorąc pod uwagę, że jest cieńsza i mniej szeroka niż jej dzisiejszy rywal. Jedyny wymiar, który jest większy w przypadku Xoom, to długość.
Motorola Xoom: 249,1 x 167,8 x 12,9 mm przy wadze 730 g,
Apple iPad: 242,8 x 189,7 x 13,4 mm przy wadze 730 g.

Zwycięzca: Motorola Xoom

Cena

I to właśnie ona najbardziej namiesza, gdy tylko Motorola postanowi ujawnić cenę Xoom. Na razie nie wiadomo jakiej kwoty można się spodziewać, ale wszyscy spekulują, że będzie to około trzech tysięcy. To już iPad w najdroższej konfiguracji (64GB, 3G, WiFi) kosztuje w Polsce 3095 złotych (ź: Ceneo)… Cóż, w tej rundzie nie ma zwycięzcy, bo nie możemy się sugerować ceną niepochodzącą od samego producenta.

Powyżej przedstawiłam porównanie najważniejszych parametrów technicznych Motoroli Xoom i Apple iPada (a dzięki poniższej tabelce możecie je usystematyzować). Sami widzicie, że to nowszy model w tym pojedynku zdecydowanie wygrywa. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że premiera Xoom miała miejsce 11 miesięcy po premierze iPada – przez ten czas Motorola miała mnóstwo czasu, żeby przygotować prawdziwego „iPad-killera”.

Oby tylko ta cena Motoroli Xoom nie powalała z nóg…

źródło, źródło