Policyjna akcja „Telefony” dziś w całej Polsce. Wzmożone kontrole kierowców potrwają do godziny 22:00

Zasada rozmawiania przez telefon komórkowy podczas prowadzenia samochodu jest taka: nie korzystaj z telefonu bez zestawu głośnomówiącego. Doskonale zdają sobie z niej sprawę zarówno kierowcy, jak i funkcjonariusze policji, którzy częściej niż jakiekolwiek dnia w roku będą dziś dokonywać kontroli drogowych.

Policja organizuje akcję „Telefon” już nie pierwszy raz. Dziś na drogach będzie około 5 tysięcy funkcjonariuszy, czyli jakieś 25% więcej niż zwykle. Skupią się oni na kontrolach obejmujących sprawdzanie, czy kierowcy podczas jazdy korzystają z zestawów głośnomówiących czy też prowadzą rozmowy trzymając telefony w ręce, co jest pogwałceniem przepisów.

Ważne jest, by pamiętać, że zabroniona jest nie tylko rozmowa przez telefon bez korzystania z zestawów głośnomówiących lub słuchawkowych, ale również pisanie SMS-ów czy prowadzenie czatu za pomocą różnego rodzaju komunikatorów.
– podinspektor Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego

Podczas podobnych akcji policjanci zwykle wykrywają nawet kilkakrotnie więcej wykroczeń związanych z niestosowaniem się do przepisów. W myśl ustawy – Prawo o ruchu drogowym, kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas z jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Za rozmawianie przez telefon bez zestawu głośnomówiącego grozi nam 5 punktów karnych i 200 złotych mandatu, ale konsekwencje złych przyzwyczajeń mogą być znacznie poważniejsze.

Jak przekazuje Instytut Transportu Samochodowego, używanie telefonu podczas jazdy wpływa na nasze zachowanie na drodze: wydłuża czas reakcji podczas hamowania czy wpływa na utrzymanie bezpiecznej odległości. Inne badania wskazują, że osoby rozmawiające podczas jazdy przez telefon komórkowy, stwarzają podobne zagrożenie na drodze jak osoba mająca niemal 1 promil alkoholu we krwi.

Zachęcamy do zachowywania ostrożności, nie tylko dziś, ale każdego dnia, mając na względzie bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego.

 

źródło: policja.pl

zdjęcie tytułowe: Mateusz DachPexels