Komenda Główna Policji, ZBP i PIIT ostrzegają: nie skanujcie kodów QR z naklejek na bankomatach

Kod QR (fot. Pexels), CC0

Wydawałoby się, że tego typu ostrzeżenia nie mają racji bytu. To tak jak przypominać, że wrzątek jest gorący. Najwyraźniej jednak część osób widzących naklejkę z kodem QR niewiadomego pochodzenia, nie może oprzeć się pokusie zeskanowania go. Taka lekkomyślność może narazić właściciela telefonu na koszty.

Naklejki z kodami QR, z którymi możemy się spotkać na bankomatach, choć mogą kojarzyć się z placówką bankową, są umieszczane tam bezprawnie. Ani banki, ani właściciele sieci bankomatowych, opiekujących się maszynami, nie mają z nimi nic wspólnego. Zeskanowanie kodu może niekorzystnie odbić się jednak na stanie naszego konta w telefonie. Naklejki pozostawiają bowiem oszuści, którzy w ten sposób przekierowują na strony z aplikacjami wysyłającymi SMS-y Premium bez wiedzy użytkownika.

Na naklejkach najczęściej znajduje się jakiś chwytliwy tekst, na przykład informujący o rzekomej możliwości wygrania nagrody pieniężnej. Czasem zeskanowanie kodu nie spowoduje uruchomienia aplikacji inicjującej wysyłanie SMS-ów Premium, a skieruje na podstawioną stronę banku, z prośbą o zalogowanie się. Może też chodzić o spreparowanie ekranu powitalnego innego serwisu – wszystko po to, by uzyskać login i hasło do usługi.

Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji, Związek Banków Polskich oraz Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji zaleca ostrożne korzystanie ze skanera kodów QR w telefonie, wskazując, że należy unikać skanowania kodów niewiadomego pochodzenia udostępnianych w miejscach publicznych.

Jeśli padliśmy ofiarą takiego oszustwa, powinniśmy niezwłocznie zawiadomić bank, a najlepiej także operatora telefonii komórkowej oraz złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w jednostce Policji.

Żyjemy w czasach, gdzie rozwaga z korzystania z pewnych funkcji urządzeń elektronicznych, zwłaszcza w miejscach publicznych, jest niezbędna. Warto zachować zdrowy rozsądek, bo stawką często bywają nasze środki i prywatność.

 

źródło: policja.pl

Exit mobile version