Po aktualizacji zabezpieczeń właściciele smartfonów Nokia nie mogą odblokować bootloadera 19

Po aktualizacji zabezpieczeń właściciele smartfonów Nokia nie mogą odblokować bootloadera

Najnowsze smartfony od Nokii to nie tylko ciekawe propozycje dla entuzjastów marki, ale również dla tych, którzy lubią „grzebać” w oprogramowaniu, bowiem urządzenia te nie tylko bazują na czystym Androidzie, ale również bardzo szybko są aktualizowane do nowszych wersji systemowych. Niestety, najnowsza aktualizacja wprowadzona przez producenta blokuje jedyną znaną metodę odblokowania bootladera na tych produktach.

Odblokowanie bootloadera to wymagana czynność, aby móc instalować systemy pochodzące od niezależnych twórców, tak zwane Custom ROM-y. Niestety, ostatnio niektórzy producenci smartfonów chcą ten proces albo utrudnić, albo nawet uniemożliwić. Jednym z nich jest Huawei, który już jakiś czas temu zablokował możliwość odblokowania bootloadera na urządzeniach z logo Huawei i Honor. Nie dość, że na ten sprzęt ukazywało się bardzo mało Custom ROM-ów, to jeszcze teraz w ogóle nie można ich instalować.

Jak się okazuje, do tego grona dołączyła właśnie Nokia. Najnowsza aktualizacja, wprowadzająca sierpniowe poprawki zabezpieczeń sprawia, że użytkownicy nie mogą odblokować bootloadera. Dzieje się tak, bowiem update ten uniemożliwia wykonanie tej czynności jedyną, znaną nam (nieoficjalną) metodą.

Oczywiście to nie oznacza, że Nokia faktycznie chce, aby użytkownicy nie mogli odblokować bootloadera. Możliwe, że firma po prostu zamierza udostępnić oficjalne narzędzie, które by na to pozwoliło. Tak jak wcześniej napisałem, istniejąca do teraz droga odblokowania była nieoficjalna, a co za tym idzie, w jakiś sposób niebezpieczna. Warto również zaznaczyć, że rok temu Nokia twierdziła, że możliwość odblokowania bootloadera to bardzo ważny element dla HMD Global.

Źródło: XDA-Developers