Będziemy bezpieczniejsi: operatorzy zaczną informować nas o zagrożeniach za pomocą specjalnych SMS-ów

Historia i doświadczenie nauczyły nas, jak ważne jest informowanie ludzi o nadchodzących zagrożeniach. Z tego też powodu doszło właśnie do porozumienia pomiędzy operatorami i administracją państwową, dzięki któremu obywatele będą dostawać wiadomości o niebezpieczeństwach.

W ciągu ostatnich lat poprawiono prawo, a także ustalono pewne procedury i zakresy odpowiedzialności. W związku z tym, najwięksi w Polsce operatorzy komórkowi (tj. Play, Plus, T-Mobile i Orange) podpisali list intencyjny z administracją państwową (UKE, MSWiA, Ministerstwem Cyfryzacji i Rządowym Centrum Bezpieczeństwa), którego celem jest informowanie ludzi o nadchodzących niebezpieczeństwach za pomocą komunikatów SMS.

Reklama

Jak to będzie działać?

Jeśli na terenie danego województwa będzie nadchodzić jakiegoś rodzaju niebezpieczeństwo, zagrażające życiu i zdrowiu ludzi (np. huragan, tornado czy powódź), wówczas Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przygotuje specjalny komunikat, który zostanie rozesłany do obywateli za pomocą wiadomości SMS. Wydaję mi się, że SMS-y to najlepsza droga powiadamiania o zagrożeniach – przede wszystkim komórkę ma prawie każdy z nas, a SMS-y są bodajże jedyną formą wiadomości tekstowych, z których korzysta każdy użytkownik telefonu.

To porozumienie to dobry przykład tego, że operatorzy – pomimo ciągłej konkurencji i walki o klientów – w ważniejszych (bądź też kryzysowych) sytuacjach potrafią się zjednoczyć i przygotować coś, co może pomóc każdemu z nas. Jak dobrze wiemy, informowanie o zagrożeniach jest bardzo ważne i cieszy mnie to, że zawsze będę w pewien sposób zabezpieczony. Nie mam również nic przeciwko temu, aby najnowsze technologie zostały wykorzystane w celu ratowania życia i zdrowia. Oczywiście życzę sobie (i Wam), aby takich komunikatów było jak najmniej, jednak jak już coś złego się wydarzy, to wolę o tym wiedzieć.

Źródło: Biuro Prasowe Orange Polska; zdjęcie główne: Pexels