fot. Plextor

Plextor na CES 2019 zaprezentował nowe dyski SSD, jednak trochę minie, zanim będą dostępne

Targi CES to prawdziwa gratka dla osób, które interesują się komputerami, podzespołami i akcesoriami do nich oraz sprzętem RTV. Na tegorocznej edycji zadebiutowało mnóstwo nowego i ciekawego sprzętu. W Las Vegas pojawił się także Plextor ze swoimi nowymi dyskami SSD, jednak trochę czasu minie, zanim będą one dostępne w sprzedaży.

Największą nowością, jaką zaprezentowała ta marka, jest nowa seria M10Pe dedykowana graczom i entuzjastom sprzętu komputerowego. Dyski z tej linii wykorzystują 96-warstwową pamięć 3D NAND i mają oferować „wyjątkową wydajność”. Producent deklaruje, że w ich przypadku maksymalna prędkość odczytu oraz zapisu sekwencyjnego wyniesie – odpowiednio – do 3200 i 2500 MB/s, a losowy odczyt/zapis 4100000/320000 IOPS.

Dyski z serii M10Pe będą dostępne również w wariancie zabudowanym w adapterze PCI-Express z radiatorem, który zapewni odpowiednią regulację temperatury, bez obniżania wydajności. Do dysków z tej linii producent dołączy także dedykowane oprogramowanie. Mowa tu konkretniej o PlextorNitro II (optymalizacja pracy pamięci podręcznej, zwiększenie wydajności nawet o 20%), TrueProtect II (kontrola przechowywanych, zapisywanych i odczytywanych danych z pomocą algorytmów Sztucznej Inteligencji), Modern Standby Support (oszczędzanie energii i błyskawiczne uruchamianie komputera) oraz Power Loss Notification (PLN) Support.

Przy okazji Plextor poinformował, że na rynek trafią również dyski z nowej serii M9V, które stworzono z myślą o komputerach domowych i biurowych. Mają one oferować prędkość odczytu sekwencyjnego do 560 MB/s i zapisu do 520 MB oraz losowy odczyt/zapis 85000/84000 IOPS. W sprzedaży (po raz pierwszy) dostępny będzie także wariant o pojemności 1 TB (tylko wariant dla slotu M.2). Tutaj użytkownicy też dostaną w pakiecie dedykowane oprogramowanie gwarantujące większą trwałość, niezawodność i wydajność nośników.

Nowe dyski Plextor z serii M10Pe i M9V trafią do sprzedaży jednak dopiero w trzecim kwartale 2019 roku, czyli za około pół roku. Na razie producent nie zdradził cen poszczególnych nośników ani pojemności, w jakich będą dostępne na rynku.

Źródło: informacja prasowa