Smartfon jako terminal płatniczy
Smartfon jako terminal płatniczy dzięki współpracy Samsunga i First Data (fot. Samsung)

Wkrótce zapłacisz zbliżeniowo kartą nawet do 100 zł bez podawania PIN-u

Płatność zbliżeniowa kartą w kwocie powyżej 50 zł wymaga obecnie podania PIN-u, co nie zawsze jest wygodne. Visa w lipcu tego roku zwiększy ten limit do 100 zł.

Reklama

Zgodnie z informacją money.pl, potwierdzoną przez polski oddział Visy, w czwartym kwartale 2020 roku będziemy już mogli płacić zbliżeniowo za zakupy przy pomocy terminala na kwotę do 100 zł, nie będąc proszonym o podanie PIN-u karty płatniczej. Będzie to wynikiem wejścia w życie nowych regulacji tej organizacji płatniczej. Dlaczego jednak mowa o czwartym kwartale roku?

Zmiany są czasochłonne

Nowe postanowienia oficjalnie wchodzą w życie 17 lipca, jednak odpowiednie zmiany muszą być przeprowadzone również przez wydawców kart płatniczych i operatorów terminali. Wszystko to zajmie trochę czasu. Jak przekazał Wojciech Pantkowski, dyrektor w Związku Banków Polskich,

Reklama

„Ustaliliśmy, że instytucje zaczną stopniowo wprowadzać nowe rozwiązanie najwcześniej w IV kw. bieżącego roku, jednocześnie dla użytkowników kart obu organizacji płatniczych.”

Oznacza to, że w mniej więcej podobnym czasie, użytkownicy zarówno kart Visa jak i Mastercard, powinni otrzymać możliwość płacenia za zakupy bezstykowo i bez podawania PIN-u, nawet do 100 zł.

Czekamy, czekamy, czekamy…

Projekt podniesienia limitu płatności kartą bez podawania PIN-u pojawił się już lata temu. Zgodę na nią musi wydać Narodowy Bank Polski. Mastercard otrzymał taką już na wiosnę 2018 roku, a Visa – na początku roku 2019. Od tej pory czekamy na wprowadzenie tych rozporządzeń, co początkowo miało nastąpić jeszcze w ubiegłym roku. Konieczność wprowadzenia dyrektywy PSD II i innych spowodowała jednak pewne przesunięcia czasowe w realizacji tych planów, stąd można odnieść wrażenie, że egzekucja tych postanowień się odwleka.

Jak podkreśla cashless.pl, nawet po wprowadzeniu zmian w życie, nie będziemy kompletnie wolni od podawania kodu PIN przy płatności zbliżeniowej poniżej 100 zł. Niektóre z nich nadal będą wymagać autoryzacji za jego pomocą, co podyktowane jest względami bezpieczeństwa. W odrobinę innej sytuacji są użytkownicy Apple Pay Garmin Pay. Po weryfikacji biometrycznej, mogą oni płacić za zakupy zbliżeniowo bez potwierdzania operacji PIN-em, niezależnie od kwoty.

Powyższe zmiany na pewno pozytywnie wpłyną na szybkość i prostotę dokonywania zakupów i płacenia za nie. Czekamy więc do jesieni tego roku, aż odpowiednie instytucje nadążą za decyzjami podjętymi przez Visę, Mastercard i NBP.

 

źródło: money.pl przez cashless.pl