Płatności mobilne wkrótce także w polskich urzędach

Rusza pilotażowa usługa w polskich urzędach i instytucjach państwowych. W wybranych 20 placówkach na terenie całego kraju będzie można dokonywać płatności z poziomu smartfonów.

Dzięki współpracy z polskimi bankami, wykorzystaniu Polskiego Standardu Płatności oraz technologii Webpos Paybynet, wkrótce zapłacimy opłaty urzędnicze z poziomu smartfonu lub tabletu. Bezgotówkowe płatności pojawią się na próbę w 20 urzędach w całej Polsce. Jeżeli metoda przejdzie pozytywnie testy, zostanie wdrożona również w pozostałych placówkach.

System Webpos Paybynet to nie Apple Pay, więc cały proces wygląda zupełnie inaczej. Tutaj logujemy się do usługi, a następnie przekazujemy pieniądze urzędowi, w którym się znajdujemy. Proces płatności jest monitorowany przez urzędnika, który również loguje się do systemu z poziomu swojej przeglądarki internetowej. Wszystko odbywa się za pośrednictwem połączenia internetowego. Bezpośrednio do płatności wykorzystywany jest BLIK, czyli wdrożony już polski system płatności.

Wprawdzie szczegółów nie znamy, jednak zapowiedzi systemu nie brzmią zachęcająco. Oby proces logowania do usługi, dokonywania płatności i zatwierdzania jej przez urząd nie zajął więcej czasu, co wyskoczenie do bankomatu za rogiem i wypłacenie paru złotych na opłatę skarbową.

Źródło: Newsrm.tv