Free picture () from https://torange.biz/fx/vaccine-effect-mirror-light-very-81366

Szach-mat, antyszczepionkowcy! Pinterest zamierza zagrać Wam na nosie

Przy hasłach takich jak "odra" czy "szczepionki" pojawią się oświadczenia organizacji zdrowia

W ramach działań wymierzonych przeciw szerzeniu dezinformacji i błędnych poglądów medycznych, Pinterest będzie teraz wyświetlać informacje pochodzące od organizacji zdrowia publicznego, gdy użytkownicy wyszukają hasła takie jak „odra” lub „bezpieczeństwo szczepionek”.

Te kroki to w gruncie rzeczy złagodzenie polityki Pinterest wobec haseł związanych ze szczepieniami, bo przez jakiś czas platforma ta w ogóle blokowała wszystkie wyniki wyszukiwania ze słowami kluczowymi dotyczącymi tego zagadnienia. Jako że firma nie chce niepotrzebnie odgradzać się od szerzenia wiedzy na ten temat, będzie przy podobnych okazjach wskazywać na rzetelne dane dotyczące szczepionek i ich bezpieczeństwa.

ODRA zu lepiej

Zdaniem Ifeoma Ozomy, menedżera zajmującego się zagadnieniami wpływu sieci społecznościowej na użytkowników oraz kształtowaniem polityki firmy, istnieje różnica miedzy tymi, którzy „intencjonalnie i bezrefleksyjnie starają się wprowadzić w błąd innych użytkowników a tymi, którzy tworzą podobne teorie, bazując na badaniach naukowych o wątpliwym pochodzeniu”. Zauważono też, że dostępność nieprawdziwych informacji jest zacznie większa niż tych godnych zaufania, oraz że są one zwykle bardziej atrakcyjne wizualnie od rzetelnych opracowań naukowych.

Dlatego wyniki wyszukiwania w Pinterest związanych ze zdrowiem, będą teraz odnosić się do informacji przekazywanych przez Światową Organizację Zdrowia lub powołanych przez nią instrumentów, takich jak organizacja Vaccine Safety Net (agregująca godne zaufania artykuły dotyczące szczepień), Academy of Pediatrics czy Centers of Disease Control.

Obecnie w wynikach wyszukiwania pojawia się karta z informacją, że

„niektóre Piny często naruszają regulamin, w którym jasno zabroniono szerszenia szkodliwych, nieprawdziwych informacji medycznych. Z tego powodu ograniczyliśmy wyniki wyszukiwania do Pinów uznanych na całym świecie organizacji medycznych, a czasem, nie wyświetlamy ich w ogóle. (…) Jeśli potrzebujesz pomocy medycznej, skontaktuj się z lekarzem.”

Wkrótce będzie ona uzupełniana o karty z dopuszczonymi przez serwis wpisami.

Serwis jest zdania, że podawanie na tacy błędnych danych na temat szczepionek jest nieodpowiedzialne. Biorąc pod uwagę, że Pinterest ma 300 milionów odwiedzających miesięcznie, mógłby być wykorzystywany do rozpowszechniania przyciągających wzrok, ale nieprawdziwych informacji na temat zdrowia.

Wspomniana platforma social-media już od 2016 roku walczy z szerzeniem dezinformacji o szczepieniach na swoich stronach. W 2017 roku wprowadzono kompletny zakaz dodawania postów z poradami dotyczącymi szczepionek.

Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś na temat szczepionek, możecie odwiedzić stronę Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

źródło: TechCrunch, własne