Pierwsze plotki na temat nowych układów SoC od Qualcomma i Huawei

Moc obliczeniowa układów mobilnych już dawno wyprzedziła wymagania aplikacji i gier dostępnych w wirtualnych sklepach Google, Apple i Microsoftu. Jednak dla producentów układów to niewiele oznacza, gdyż kolejne generacje SoC wyrastają jak grzyby po deszczu. Tym razem głośno robi się o dwóch producentach – Qualcomm i Huawei. Choć na rynku nie zadomowiły się jeszcze Snapdragon 810 i Kirin 930, czyli topowe układy wcześniej wspomnianych firm, już na horyzoncie wypatruje się ich następców.

Wszystko za sprawą chińskich analityków, którzy na platformie społecznościowej Weibo opublikowali informacje o trwających pracach nad Snapdragonem 820 od Qualcomma oraz HiSilicon Kirin 950. Z tego, co już wiadomo, pierwszy układ nosi nomenklaturę MSM8996 i ma zostać wykonany w procesie litograficznych 14nm. Natomiast układ chińskiego giganta w zostanie stworzony w 16nm. Ponadto ten drugi SoC ma być jednostką, która zagości na pokładzie nowego przedstawiciela serii Ascend – w modelu P8. Reszta informacji jest nieznana.

qualcomm-SoC-2015

Należy mieć na uwadze, że są to tylko plotki, które mogą, ale nie muszą być prawdziwe. Nie zmienia to jednak faktu, że Qualcomm poczuł oddech na plecach i stara się, jak najszybciej wypuszczać kolejne wersje swoich układów. Z kolei reszta stawki próbuje go dogonić. I tak krąg się zamyka. Chociaż pogoń za wydajniejszymi jednostkami, w dobie coraz bardziej przesyconego rynku, wydaje się ostatnim punktem zaczepienia w próbie pozyskania klienta, to jest ona coraz mniej sensowna. Myślę, że osób świadomych, które widzą, jak nawet tanie urządzenia potrafią sobie poradzić z wymagającymi aplikacjami, stale przybywa. Puentując, ciekawi mnie, kiedy producenci zorientują się, że nie wydajność układu, a faktyczna i optymalna praca urządzenia końcowego ma większy sens…