Microsoft Windows 10 (fot. Microsoft)

Październikowa aktualizacja systemu Windows 10 już dostępna. Co nowego?

Ostatnią dużą aktualizację dla Windows 10 Microsoft wydał w kwietniu 2018 roku. Po pół roku przyszedł czas, aby udostępnić kolejną, która przynosi nie mniej nowości.

Październikową aktualizację dla Windows 10 można już pobierać (tu można przeczytać, jak to zrobić), więc część z Was na pewno już ją zainstalowała na swoich komputerach. Oficjalnie Microsoft rozpocznie proces jej udostępniania jednak dopiero za tydzień, 9 października 2018 roku.

Reklama

Co nowego w październikowej aktualizacji Windows 10?

Najnowsza aktualizacja systemu Microsoftu przynosi całą masę nowości. Pierwszą z nich jest możliwość prostego przesyłania zdjęć ze smartfona z Androidem na komputer za pomocą aplikacji Twój Telefon oraz odpisywania na SMS-y bezpośrednio z jego poziomu. Aby móc to robić, trzeba mieć jednak urządzenie z Androidem 7.0 Nougat lub nowszym.

Właściciele iPhone’ów mogą natomiast przesyłać na komputer z Windowsem 10 strony internetowe i kontynuować ich przeglądanie na większym ekranie.

Kolejną nowością jest Oś czasu na smartfonie. Funkcja ta do tej pory dostępna była wyłącznie na komputerach, ale od teraz można korzystać z niej również na urządzeniach mobilnych – początkowo tylko tych z Androidem (za pośrednictwem aplikacji Microsoft Launcher), jednak później dołączą do nich również iPhone’y.

Ciekawe nowości Microsoft wprowadził również w aplikacjach PowerPoint i Word. Użytkownik może pisać słowa rysikiem na ekranie, a Sztuczna Inteligencja przekształci je w odpowiednio sformatowany tekst. Co więcej, ma to działać również w przypadku kształtów (czyli na przykład wykresów). Koncern z Redmond dodał także do bazy materiałów ponad 30 animowanych modeli 3D, które można dodać do prezentacji i dokumentów. Przydatna z pewnością okaże się też możliwość poprawiania błędów i formatowania tekstu rysikiem – Sztuczna Inteligencja rozpozna intencje użytkownika i zrobi to, co miał na myśli.

Większość nowych funkcji już została udostępniona właścicielom subskrypcji Office 365. Niektóre trafią do nich jednak nieco później.

Inne nowości w październikowej aktualizacji Windows 10

  • możliwość pisania rysikiem notatek w aplikacji To-Do i ich wykreślania za pomocą stylusa
  • sporo ulepszeń w przeglądarce Microsoft Edge
  • 157 nowych emoji
  • możliwość nazywania folderów z kafelkami
Windows 10 – nazywanie folderów z kafelkami (fot. Microsoft)

To oczywiście tylko niewielka część nowości, jakie przynosi październikowa aktualizacja Windows 10. Wszystkie Microsoft wymienia we wpisie na swoim blogu, który jest podlinkowany w źródle.

Źródło: Microsoft