Zwiedzanie pałacu wersalskiego za darmo? Tak, w aplikacji Google Arts & Culture

Google Arts & Culture jest jedną z najciekawszych aplikacji edukacyjnych, jakie można zainstalować na swoim smartfonie. Teraz zostaje zaktualizowana o rozbudowaną wirtualną wycieczkę po Wersalu. To prawdziwa kopalnia wiedzy.

Google od długich lat współpracuje z Pałacem Wersalskim w zakresie udostępniania online różnych elementów tego wyjątkowego miejsca. Do tej pory dostępne były rekonstrukcje pałacu w 3D, jak też wirtualne wystawy z eksponatami, które można obejrzeć z każdej strony za pośrednictwem smartfona. Dziś partnerstwo z aplikacją Google Arts & Culture zaowocowało nową internetową wystawą, której elementem jest wirtualna wycieczka po wersalskich wnętrzach.

W aplikacji znajdziemy odnośniki do aplikacji VersaillesVR, przygotowanej dla właścicieli zestawów VR Oculus Rift i HTC Vive. Dzięki niej można praktycznie zanurzyć się we wnętrzach podparyskiego zespołu pałacowego, zwiedzając liczne apartamenty, Kaplicę i Operę Królewską. Aby uchwycić obrazy w wysokiej jakości, wykorzystano technologię fotogrametrii, która rekonstruuje trójwymiarowe modele obiektów z dwuwymiarowych fotografii. Choć wiadomo, że osobistej wycieczki do Wersalu nie zastąpi kanapowe zwiedzanie przez zestaw wirtualnej rzeczywistości, może to być naprawdę dobre wykorzystanie sprzętu Oculusa lub HTC.

Jeśli nie mamy takiego zestawu VR, to zawsze możemy skorzystać z przeglądarki Chrome i materiałów umieszczanych w ramach projektu Poly od Google, w którym znajdziemy 73-metrową Salę Lustrzaną, Łoże Królewskie czy szafkę na biżuterię Marii Antoniny.

Oprócz zwiedzania w VR, aplikacja Arts & Culture zawiera 18 nowych wystaw z 340 dziełami sztuki, w tym z portretami francuskiej rodziny królewskiej w wysokiej rozdzielczości. Coś czuję, że będzie to dobry materiał do przeglądania na wieczór. Angielskie opisy można z łatwością tłumaczyć na język polski, więc przyswajanie wiedzy nie powinno być żadnym problemem.

Mam gębę jak Jan Mankes. Które dzieło malarskie przypomina twoja twarz? Sprawdzisz to w aplikacji Google Arts & Culture

źródło: Google