Paint na wymarciu – Microsoft nie zamierza go dalej rozwijać

Nadchodzi oczekiwana aktualizacja Windowsa 10 – Fall Creators Update. Microsoft oprócz dodania kilku przydatnych rzeczy, zamierza pozbyć się niektórych elementów systemu. Co prawda legendarny Paint tym razem jeszcze się obroni, ale został przesunięty na listę programów, którym Redmond nie będzie już poświęcać uwagi.

Paint jest w gruncie rzeczy bardzo stary, jak na program – pojawił się wraz z Windowsem 1.0 w 1985 roku. Od tego czasu ulegał ciągłym poprawkom, ale większość elementów składowych pozostało w formie, która przypominała oryginał. Co prawda pewne zmiany pojawiły się w Windowsie 7, ale w zeszłym roku wydano Paint 3D, który nie tylko wygląda jak nowoczesna aplikacja dla Windowsa 10, ale – zgodnie z nazwą – pozwala tworzyć projekty w 3D.

Wydaje się, że Microdoft nie widzi sensu w rozwijaniu dwóch wersji tego samego programu, a biorąc pod uwagę, że zamierza pozycjonować Windowsa 10 jako platformę dla twórców, jasne staje się, dlaczego przedkłada nowszego Painta 3D nad staruszka Painta z 1985 roku.

Paint w obecnej formie przetrwa jeszcze pewnie z rok lub półtora, aż do następnej dużej aktualizacji Windowsa 10, a następnie przy jej okazji zostanie usunięty. Taki los spotka niebawem Czytnik, Listę Lektur czy 3D BuilderJeśli z jakichś powodów używacie tych aplikacji, wiedzcie, że po zainstalowaniu Fall Creators Update nie znajdziecie już ich w systemie. 3D Buildera będzie można jeszcze pobrać ze sklepu Windowsa jako osobną aplikację, jeśli ktoś bardzo by za tym programem tęsknił.

Cóż, dla ludzi pewnego pokolenia, Paint był programem, w którym człowiek uczył się używać myszki. Na lekcjach informatyki kombinowaliśmy, jak dodać odbicie w narysowanym jeziorku, a w domu (na komputerze z Windowsem 98 SE) można było tworzyć swoje pierwsze, koślawe komiksy. I choć Paint 3D jest godnym następcą tego legendarnego programu, to nie jestem sobie w stanie wyobrazić, by jakikolwiek kilkulatek opowiadał o nim za 30 lat z takim sentymentem.

Pełną listę programów wycofywanych przez Microsoft w nadchodzącej jesiennej aktualizacji Windowsa 10, znajdziecie pod tym adresem.

źródło: Microsoft dzięki The Next Web, carrabanens.soilnet.ie