Oxygen OS OnePlus

OxygenOS oficjalnie dostępny!

Po niezliczonej liczbie zapowiedzi, jednej konferencji, OnePlus nareszcie udostępnił oficjalnie swoje nowe oprogramowanie – Oxygen OS. Według twórców jest to świetna wariacja Androida Lollipop. Jakie ma funkcje? Co zmieniono względem czystego „lizaka”? Skąd można pobrać nowy soft?

Dotychczas OnePlus One działał w oparciu o CyanogenMod. Niestety, obie strony miały odmienne podejście do całej sprawy i doszło do zakończenia współpracy. Na szczęście chińska firma postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. W taki oto sposób rozpoczęły się prace nad OxygenOS, który był tworzony przez kilkanaście osób ze sporym doświadczeniem w tej dziedzinie (byli pracownicy np. Microsoftu czy Google).

Efekty ich pracy może już sprawdzić każdy posiadacz OnePlus One. Warto wspomnieć o wszystkich funkcjach, które wprowadza Oxygen OS. Producent wskazuje tu opcje związane z gestami, choć są już znane z urządzeń Nokii, LG czy HTC. Gesty na wyłączonym ekranie, specjalne skróty do aparatu i latarki, prostsze sterowanie odtwarzaczem muzyki, a także odblokowanie za pomocą dwukrotnego dotknięcia ekranu.

Oczywiście również teraz mamy do wyboru pomiędzy klawiszami fizycznymi, a ekranowymi, co jest sporą zaletą OnePlus One. W dodatku rozbudowano opcje związane z szybkim dostępem do ustawień. Teraz każdy będzie mógł dodawać, usuwać, przestawiać skróty – cieszy możliwość personalizacji paska powiadomień.

Oxygen OS został stworzony na podstawie Androida 5.0.2 Lollipop, z racji czego dostał wszystkie nowości z nim związane. Producent twierdzi, że jest to start dla jego platformy, która ma stanowić fundament dla przyszłych smartfonów Chińczyków. Czy rzeczywiście chcą iść w ślady Xiaomi czy Meizu? Myślę, że rozsądnym krokiem byłoby udostępnienie tego systemu dla urządzeń innych producentów.

Oprogramowanie można pobrać ze strony producenta, natomiast szczegółowa instrukcja, jak zainstalować Oxygen OS na swoim OnePlus One, znajduje się tutaj. Cały plik do pobrania waży 705 MB.

Oxygen OS OnePlus

Uważam, że OnePlus postąpił dobrze, decydując się na stworzenie własnego oprogramowania. Według mnie Oxygen OS zapowiada się nieźle: prawie „czysty” Android z kilkoma praktycznym funkcjami. Jestem ciekaw czy równie pozytywnie zaskoczy nas kolejny smartfon tego producenta.

Co sądzicie o Oxygen OS? Jak oceniacie go na tle czystego Androida, CyanogenMod czy Paranoida?