Oto Polska właśnie, czyli o rynku ebooków

Artykuł sponsorowany
Na temat polskiego rynku ebooków wiadomo tylko tyle, że jest i daje sobie radę. Wartość wpływów ze sprzedaży ebooków opiera się na szacunkach osób „z branży” i według różnych opinii może wynosić nawet 12 mln zł. Z raportu przedstawionego przez PricewaterhouseCoopers wynika, że polski rynek ebooków jest najbardziej dynamicznym rynkiem w Europie Środkowo-Wschodniej. Według autorów raportu, miniony rok został zamknięty liczbą 3 mln dolarów, a do 2014 roku jego wartość ma skoczyć do poziomu 12 mln „zielonych”. Oznacza to, że już za 3 lata ebooki powinny mieć 10% udział w polskim rynku wydawniczym.

USA

Stany Zjednoczone są liderem rynku ebooków, którego wartość jest szacowana na 300 mln Euro. Cyfrowe publikacje stanowią już ponad 10% całego rynku wydawniczego. Raport Amerykańskiego Stowarzyszenia Wydawców pokazuje dodatkowo, że sprzedaż cyfrowych wydawnictw wzrosła o około 150%, a tradycyjnych – papierowych spadła o 25%. Ma na to wpływ cena wydawnictw elektronicznych, które są niejednokrotnie tańsze o 50% od tych tradycyjnych. Warte podkreślenia jest również to, że według badań Forrester Research, najpopularniejszym urządzeniem używanym do czytania jest laptop, następnie Kindle oraz iPhone.

Wielka Brytania

Kraj ten jest liderem sprzedaży publikacji elektronicznych w Europie Zachodniej. Według International Publishers Association (Międzynarodowe Stowarzyszenie Wydawców) rynek ten jest opóźniony o około 2 lata w stosunku do rynku amerykańskiego. Mimo to, wzrost sprzedaży ebooków sięga nawet 800%, a ich udział w sprzedaży książek oscyluje w granicach od 1 do 9%.  Wpływ na poziom czytelności publikacji elektronicznych ma głównie dostęp do ponad 320.000 wydawnictw na Kindle oraz ponad 1 milion bezpłatnych książek dostępnych w języku angielskim przez Google Books.

Francja

Wartość rynku ebooków w tym kraju wynosi około 13 mln Euro i stanowi około 0,5% rynku książki. Szacuje się, że w tym roku rynek publikacji elektronicznych wzrośnie do poziomu 3%. Mimo, iż wydawcy są niechętni, by wydawać ebooki, zauważają pozytywny trend. Na poprawę ma wpływ sprzedaż czytników przez większe sieci księgarskie oraz projekty rządu, mające na celu zastąpienie książek tradycyjnych elektronicznymi.

Włochy i Holandia

Obydwa państwa notują podobne wyniki w wartości rynku (1,5 – 1,8 mln Euro) i udziale w rynku książki (0,2 – 0,3%). Mimo, że są to młode rynki, już zauważyć można wzrost sprzedaży na poziomie 30-50%.

Japonia i Korea Południowa

Na koniec roku wartość rynku dla tych krajów wyniosła odpowiednio około 123 i 150 mln Euro. Mimo, że są to młode rynki, w ciągu 2-3 lat zakłada się podwojenie ich wartości. W przypadku Japonii, udział ebooków w rynku książki ma wzrosnąć do 2015 roku z poziomu 1% do 10%.

Wnioski

Opierając się na tych danych można stwierdzić, że przechodzenie na produkty elektroniczne jest wynikiem postępu technologicznego i naturalnej digitalizacji. Ebooki należy traktować jako ten sam produkt, co papierowy, ale w innym – zmienionym opakowaniu.

Opisane Państwa boją się, że fala piractwa może zaszkodzić rozwojowi rynku ebooków. Dodatkową obawę stanowić może brak odpowiednich regulacji prawnych w zakresie treści elektronicznych oraz prawa wydawniczego, polityka cenowa na rynku, nadal zaporowa cena czytników ebooków oraz mała liczba dostępnych tytułów (Amazon oferuje w swoim sklepie około 810.000 produktów cyfrowych, a największy dystrybutor ebooków w Polsce – Virtualo – 9.000).

Źródło: empik.com