Oszuści nie próżnują - znów trzeba uważać na połączenia z egzotycznych numerów 19

Oszuści nie próżnują – znów trzeba uważać na połączenia z egzotycznych numerów

Oszuści co rusz silą się na znalezienie kolejnego sposobu na łatwy „zarobek”, ale nie zapominają również o sprawdzonych metodach. Takich, jak generowanie nieodebranych połączeń z egzotycznych numerów w nadziei na to, że któraś z potencjalnych ofiar zdecyduje się oddzwonić. O kolejnej takiej sytuacji ostrzega CERT Orange Polska.

Pod koniec ubiegłego roku klienci Orange masowo otrzymywali połączenia z kubańskich numerów telefonów. Oczywiście były one bardzo krótkie, miały na celu jedynie pozostawić ślad w telefonie i skłonić użytkownika do oddzwonienia. Jeżeli ktoś nie zwrócił uwagi na dziwny prefiks i z „automatu” podjął próbę kontaktu, mógł zapłacić spory rachunek – nie dość, że mówimy tutaj o egzotycznym kraju, to na dodatek mogą być to tzw. numery premium, za które są naliczane jeszcze większe opłaty.

Celowo piszę „zapłaciłby” ponieważ w tej konkretnej sytuacji telekom stanął na wysokości zadania i postanowił anulować swoim klientom rachunki za te połączenia. Nie była to jednak ani pierwsza, ani – co pokazują ostatnie doniesienia pomarańczowego operatora – ostatnia tego typu próba. Tym razem pojawiają się numery z Republiki Środkowoafrykańskiej.

Schemat działania oczywiście się nie zmienia – wciąż opiera się on o wykonanie krótkiego połączenia. Poniżej zamieszczam treść komunikatu, jaki na swojej stronie publikuje CERT Orange Polska.

 W ostatnich dniach do CERT Orange Polska trafiły informacje o próbach połączeń (być może nie tylko do klientów Orange Polska) z numeru +236 77 99 06 17. To kolejny przypadek oszustwa – jeśli oddzwonicie na ten numer, zostaniecie obciążeni wysoką kwotą za połączenie z Republiką Środkowoafrykańską. Nie dajcie się zwieść – to nie jest numer do Ciechanowa.

W jaki sposób uchronić się przed taką sytuacją i niepotrzebnymi, dużymi kosztami? Przede wszystkim czujność, czujność i jeszcze raz czujność. Nie oddzwaniajcie od razu na nieodebrane połączenia, sprawdzajcie numery z jakich przychodzą. Uczulcie również swoich bliskich, zwłaszcza tych starszych, którzy widząc nieznany numer mogą stwierdzić, że dzwoni ktoś z rodziny i podjąć próbę kontaktu.

*Grafika wyróżniająca pochodzi z serwisu pixabay.com

Źródło: CERT Orange dzięki Komputer Świat